издадената фактура с начислен ДДС.

В Дирекция ОДОП –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 07-00-229/ 07.10.2014г., препратено по компетентност от ЦУ на НАП. Към него е приложено заявление от клиент, закупил автомобил с фактура от 09.12.2011г. с начислен ДДС. Автомобилът е регистриран в Гърция и е платен ДДС там. Клиентът претендира за възстановяване на ДДС, платено в България, тъй като данъкът се дължи в Гърция. Приложени са и Договор от 09.12.2011г., фактура и протокол за предаване на автомобила. В заявлението, клиентът се позовава и на Решение № 10520 от 30.07.2014г. на Върховен административен съд.
Във връзка с така предоставената информация, дружеството иска да получи указания относноиздадената фактура с начислен ДДС.
Във връзка с изложеното по-горе, Ви уведомяваме за следното:
Съгласно чл.7, ал.2 от ЗДДС, вътреобщностна доставка на стоки е и доставката на ново превозно средство, изпратено или транспортирано от или за сметка на доставчика или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.
Видно от горния текст, ако предмет на доставката е ново превозно средство /параграф 1, т.17, буква „в“ от ДР на ЗДДС/, независимо, че клиент е данъчно незадължено лице – физическо лице, за доставката ще е приложиманулева ставка на данъка съгласно разпоредбите на чл.53, ал.1 от ЗДДС, когато превозното средство е транспортирано за сметка на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка – Гърция.
Съгласно чл.116, ал.3 от ЗДДС, погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови.За погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен.
По смисъла на чл.116, ал.4 от ЗДДС, когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:основанието за анулирането; номера и датата на документа, който се анулира;номера и датата на издадения нов документ;подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Съгласно ал.5 на същия член, всички екземпляри на анулираните документи се съхраняват при издателя, а отчитането им от доставчика и получателя се извършва по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
При положение, че се анулира документ (фактура или известие към фактура) след периода, в който е издаден, той се включва във файла “PRODAGBI.ТХТ“ на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.
Във връзка с гореизложеното, когато е издадена фактура с начислен данък, а е приложима нулева ставка, погрешно издадената фактура следва да се анулира по реда, описан по горе.

Оценете статията

Вашият коментар