издаване на фискални касови бележки при заплащане чрез POS терминали на самообслужване

.№26-Е-235
Дата:21.01.2014 год.
ЗДДС, чл. 118, ал. 3;
Наредба № Н-18, чл. 3;
Наредба № Н-18, чл. 25.

Относно: издаване на фискални касови бележки при заплащане чрез POS терминали на самообслужване
Във Ваше запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № 26-Е-235/13.09.2013 г., е изложено следното:
Към клоновата мрежа на „……………..” ООД предстои внедряване на автоматизирани устройства, чрез които клиентите ще изпращат и получават лични пратки и кореспонденция. На практика това са устройства на самообслужване с възможност за заплащане на услуги единствено чрез кредитни/дебитни карти. За извършване на плащания по куриерски и пощенски пратки като най-добър и сигурен вариант сте избрали POS-устройства. По своята същност автоматизираните устройства изключват директната среща на клиент и служител на ………. при изпращане и/или получаване на пратки и кореспонденция, както и заплащане на услугите. Клиентите ще заплащат дължимите суми чрез гореописаните POS терминали, като сумата ще се трансферира безкасово (посредством системата БОРИКА) от банковата сметка на клиента към банковата сметка на „…………….” ООД. Клиентите не предават физически сума в брой към служител на Еконт, както и не са необходими действия за обслужване на POS устройството по време на плащане (например въвеждане на сума, подпис от клиента). Тези действия се извършват от автоматизираното устройство, което предлага услугата изцяло на самообслужване.
В тази връзка е поставен следния въпрос: Плащането на куриерските услуги от клиенти чрез POS терминалите на самообслужване, интегрирани в автоматизираните устройства за самообслужване приема ли се като плащане по банков път.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон ), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта. Фискалният и системният бон са хартиени документи, регистриращи продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр.106/2006г., …, последно изм. и доп. бр. 111/2013 г.).
Съгласно чл. 3 от Наредба № Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС), или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Фискалната касова бележка, се издава при извършване на плащането, независимо от документирането с първичен счетоводен документ (чл. 25 от наредбата).
Съгласно цитираните разпоредби, всяко плащане, включително когато е извършено с банкова кредитна или дебитна карта чрез POS-терминал подлежи нарегистриране чрез ФУ.
Считано от 01.01.2014 г. е в сила разпоредбата на ал. 9, на чл. 3 от наредбата, съгласно която лице, което извършва продажби на услуги чрез автомат на самообслужване, с изключение на услугите с развлекателен характер, е длъжно да регистрира и отчита всяка продажба чрез фискално устройство по чл. 2, ал. 2, т. 1 или 2 от наредбата, което се вгражда в автомата, като се издава фискална касова бележка на хартиен носител.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар