Изготвяне и подаване на годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО

Относно: Изготвяне и подаване на годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО
В дирекция ОДОП постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …….. от 15.03.2017 г.
В запитването е посочено следното:
На дружеството липсват счетоводни документи за периода януари-май 2016 г. /оборотни ведомости, главни книги и аналитични регистри/ и първични документи /фактури/. За този период счетоводството на дружеството е водено от физическо лице, което не е върнало счетоводните документи.
Дружеството моли за становище относно годишното счетоводно приключване, поради невъзможността, при създадената обстановка да подаде годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО, в която отразената информация да е вярна.
В отговор на изразеното от Вас, съобразявайки се с относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Писмото, което е препратено от офис …………. има характер на уведомление относно невъзможността за подаване на верни данни в годишната данъчна декларация по чл. 92 за 2016 година.
Съгласно чл. 92, ал. 1 и ал. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ данъчно задължените лица, които се облагат с корпоративен данък, подават годишна данъчна декларация по образец за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък. Годишната данъчна декларация се подава в срок до 31 март на следващата година в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по регистрация на данъчно задълженото лице.
В ситуацията на липса на счетоводни документи, независимо от причините, дружеството следва да събере липсващите документи чрез контакти с доставчици, клиентии други лица, с които през посочения период са налице търговски или други взаимоотношения. Събраната информация ще е основа за вземане на счетоводни записвания, формиране на счетоводен финансов резултат по смисъла на § 1, т. 16 от допълнителните разпоредби на ЗКПО и данъчен такъв за 2016 г.
При положение, че след 31.03.2017 г. се установят пропуски в счетоводната отчетност /счетоводни грешки/ на основание разпоредба на чл. 75, ал. 3 от ЗКПО в сила от 01.01.2017 г., дружеството може да подаде коригираща годишна данъчна декларация в срок до 30.09.2017 г. Под счетоводни грешки в практиката се разглеждат грешките, допуснати като технически грешки, неверни изчисления, неправилно тълкуване на факти, пропуски при счетоводната отчетност, неправилно прилагане на определени нормативни актове и други.
Подадената коригираща годишна данъчна декларация в срок до 30.09.2017 г. има нужната правна стойност, но при установяване на данъчно задължение в по-висок размер от първоначално декларираното се дължи лихва за просрочие на основание чл. 9 от закона, тъй като крайният срок за внасяне на дължимия данък е 31.03.2017 г.

Оценете статията

Вашият коментар