Изпълнение на изискванията за преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) във връзка с построяването на навес на селскостопански прика

3_2632/13.11.2015 г.
ЗКПО, чл. 189б, ал. 1;
ЗКПО, чл. 189б, ал. 2, т. 1

Относно: Изпълнение на изискванията за преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) във връзка с построяването на навес на селскостопански прикачен инвентар
Съгласно изложената фактическата обстановка в запитването дружеството е регистриран земеделски производител (ЗП) с предмет на дейност производство на непреработена растителна селскостопанска продукция. 3П не е получател на друга финансова помощ от националния бюджет или ЕС.
Дружеството е подало ГДД за 2014 г. по чл. 92 от ЗКПО, в която е декларирало печалба и преотстъпен корпоративен данък в размер на 21 430.00 лв.
„X” ООД придобива сграда по стопански начин, като построената сграда, според удостоверение за въвеждане в експлоатация №…../……2015 г., издадено от общ. O, представлява „Навес на селскостопански прикачен инвентар”. Посочва се още, че сградата е с отчетна стойност 573 931,87 лв. и е предназначена за производствена и селскостопанска дейност.
За строежа на сградата са наети фирми – изпълнители за извършване на строително-монтажни работи (СМР). Изготвени са приемо-предавателни протоколи за приемане/предаване на извършените СМР. Издадените фактури от доставчиците са платени по банков път.
Разходите, извършени за навеса, са заведени по сметка 613/1 и съответно след завършване на обекта са прехвърлени в сметка 203 –Сгради.
Персоналът, нает по трудови правоотношения в дружеството, не е участвал в строително – монтажните дейности.
Навесът е на територията на предприятието, т.e на собствена земя, съгласно документите за собственост.
Във връзка с горното се поставя въпросът счита ли се придобиването на навес на селскостопански инвентар за инвестиция, съответстваща на необходимите условия за преотстъпване на корпоративен данък?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗКПО (обн. ДВ, бр. 105 от 22 декември 2006 г., посл. изм., ДВ бр. 79 от 13.10.2015 г.) изразяваме следното становище:
По силата на чл. 189б, ал. 1 от ЗКПО, данъчното облекчение за преотстъпване на корпоративен данък се предоставя на данъчно задължени лица, регистрирани земеделски производители, в размер до 60 на сто за данъчната им печалба от дейност по производството на непреработена растителна и животинска продукция.
В разпоредбата на чл. 189б, ал. 2, т. 1 от същия закон е регламентирано, че корпоративният данък се преотстъпва, когато преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената в ал. 1 дейност и придобити, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването.
Съгласно чл. 189б, ал. 2 от ЗКПО корпоративният данък се преотстъпва, когато са изпълнени едновременно условията по т. 1 – 9.
Понятието „нови сгради” не е дефинирано в ЗКПО, от което следва изводът, че за целите на този закон не се налага отклонение от общоприетия смисъл на това понятие, който смисъл може да бъде извлечен от нормативната уредба, регулираща устройството на територията, кадастъра и имотния регистър.
Съгласно чл. 23 от Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) недвижим имот-обект на кадастъра е:
1. поземлен имот;
2. сграда, включително изградена в груб строеж, както и съоръжение на техническата инфраструктура, в което има самостоятелен обект;
3. самостоятелен обект в сграда или съоръжение на техническата инфраструктура.
С § 1, т. 2 от ДР на ЗКИР, както и с § 5 т. 46 от ДР на Закона за устройство на територията (ЗУТ) е определено, че “груб строеж“ е сграда или постройка, на която са изпълнени ограждащите стени и покривът, без или с различна степен на изпълнени довършителни работи.
От цитираните разпоредби е видно, че сграда представлява включително и сграда, изградена в груб строеж.
В конкретния случай, в срока по чл. 189б, ал. 2, т. 1 от ЗКПО са извършени разходи за строителство по стопански начин на навеса, които разходи формират актив по смисъла на счетоводното законодателство. От изложената в запитването фактическа обстановка и цитирания документ Удостоверение за въвеждане в експлоатация №……..2015 г., издадено от Община O, става ясно,че до изтичане на посочения в ЗКПО срок, извършените разходи за придобиване на ДМА са довели до създаване на сграда. Предвид обстоятелството, че навесът е вече изграден, в описания случай за целите на
чл. 189б, ал. 2, т. 1 от ЗКПО придобиването на навеса може да изпълни изискването за инвестиране на преотстъпения данък в нови сгради при условие, че същият ще се използва изцяло за дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция. Освен това следва да се има предвид, че за да бъде признато правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от ЗКПО, е необходимо да бъдат изпълнени и всички останали изисквания на тази разпоредба, както и общите изисквания на Глава 22, Раздел І (чл. 166-173) от ЗКПО.
За пълнота на изложението уведомяваме, че изпълнението на условията за преотстъпване на данъка по реда на чл. 189б от ЗКПО подлежи на контрол от органите по приходите по реда на чл. 110 от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс (ДОПК) чрез извършване на проверки и ревизии.

Оценете статията

Вашият коментар