използването на ЕКАФП за издаване на автобусни билети при извършване на дейността – обществен превоз на пътници, изразяваме следното становище:

Чл.2, ал.3, т.6; чл.23, ал.2 от Наредба №4/1999 г.
Уважаеми господин,
Във връзка с Ваше запитване, заведено с вх.№ в дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – Бургас, относно използването на ЕКАФП за издаване на автобусни билети при извършване надейността – обществен превоз на пътници, изразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл.5, ал.3 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ гласи, че данъчните субекти са задължени да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на касова бележка от фискално устройство по ред, определен с наредба на министъра на финансите, освен когато заплащането се извършва по банков път. Наредба № 4 на министъра на финансите от 1999 г./обн.,ДВ,бр.16 от 1999 г.,…последно изм.,ДВ, бр.18 от 2006 г./, издадена на основание § 11, ал.1, т.3 от преходните и заключителни разпоредби във връзка с чл.102, ал.3 от ЗДДС и на основание чл.5, ал.3 от ЗКПО, определя редът и начинът за издаване на касова бележка /фискален бон, системен бон/. Съгласно чл.2, ал.1 от Наредба №4/1999 г., за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти, всяко лице извършващо продажби на стоки и услуги в търговски обект по смисъла на тази наредба, е задължено да регистрира и отчита извършените от него продажби чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, освен когато заплащането се извършва по банков път. По смисъла на Наредба №4/1999 г., търговски обект е всяко място, помещение и/или съоръжение/например маси, сергии и други подобни/ на открито или под навеси, от което се извършват продажби на стоки и услуги, за които заплащането не се извършва по банков път, независимо от факта, че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели/например офис, жилищно помещение или други подобни/, да е част от притежаван недвижим имот/например гараж, мазе, стая или други подобни/ или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби – чл.3 от Наредба №4/1999 г.
В чл.2, ал.3, т.6от Наредба №4 / 1999 г. е създадено изключение от задължението за издаване на фискална касова бележка в случаите на продажба на билети или други удостоверителни знаци за услуги /квитанция, талон и др./, които имат най – малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на чл.3 от Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с ПМС №289 от 1994 г.Ако билетите не отговарят едновременно на изброените по – горе условия, издаването на придружаваща ги фискална касова бележка е задължително.
Принципно Наредба № 4 / 1999 г. допуска два начина на документиране на плащания в брой за извършване на услуги : чрез фискална касова бележка или чрез билети /удостоверителни знаци/ за услуги отговарящи на изброените вчл.2, ал.3, т.6 на наредбатаусловия. Във връзка с монтирането и инсталирането на фискалните устройства и тяхното използване в автобусите и автогарите, Ви уведомяваме, че съгласно глава втора от Наредбата, право да се произнася по въпросите за съответствието на функционалните и техническите характеристики на типовете фискални устройства с изискванията на наредбата има Българския институт по метрология.
В чл.23, ал.2, т.1 до т.10 от Наредба № 4 / 1999 г. изрично е регламентирано задължителното минимално съдържание на данните във фискалната касова бележка. Същевременно, в чл.39 /изм.-ДВ, бр.11 от 2002г./, ал.1 /Доп.-ДВ, бр.92 от 2005 г./ от Закона за автомобилните превози /ЗАП/, за превози се използват билети по образец, утвърден от министъра на транспорта и министъра на финансите, отпечатани съгласно изискванията на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа или от фискални устройства по реда на Наредба №4 от 1999 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти. Съдържащите се в заглавната част на всяка фискална касова бележка наименование, седалище, адрес за кореспонденция и КОД по БУЛСТАТ на лицето извършител на дейността /в случая превозвача/, съответстват на задължителните реквизити на билета съгласно чл.39 от ЗАП.
Следователно, ако са спазени всички законови норми и изисквания, включително и посочените по горе, за извършвания от Вас обществен превоз на пътници, могат да се издават касови бележки от фискално устройство вместо билети.

Оценете статията

Вашият коментар