извършване на дейност свободна професия и облагане по ЗДДФЛ

ОТНОСНО: извършване на дейност свободна професия и облагане по ЗДДФЛ
В отговор на направеното от Вас запитване, постъпило вДирекция „ОУИ” …. с вх. № 94-00-105 от 28.05.2012 год., Ви уведомяваме за следното:
В запитването излагате следната фактическа обстановка: Предстои Ви да извършвате услуги за немска фирма, като същите ще се указват по интернет и телефон. Характера на услугите ще е обработка на данни, проучвания по интернет, разговори, преводи.
Задавате въпроса: Може ли така посочените дейности да се извършват като свободна професия или е необходимо регистрация по Търговския Закон.
След разглеждане на запитването икато се съобрази приложимата нормативна уредба, изразяваме следното становище:
Зададения от Вас въпрос не съдържа тълкуване и прилагане на нормите на материалните данъчни закони и на Данъчно осигурителния процесуален кодекс.
На основание чл. 17, ал. 1 т. 5, б.”б” от Данъчния-осигурителен процесуален кодекс, задължените лица имат право да им бъдат осигурени и предоставени безплатно информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения, както и разяснение по прилагането на нормите от материалните данъчни и осигурителни закони и ДОПК.
Ето защо ще изразим принципно становище в рамките на компетентността на НАП.
Посочените от вас действия, които ще ви се налага да извършите за да укажете услугите на немската фирма могат да се определят като консултански.
Консултанските услуги могат да се извършват от физически лица, които не са търговци по смисъла на ТЗ.
Съгласно пар.1 т.29 от ДР на ЗДДФЛ Лица, упражняващи свободна професия“ са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
Съгласно чл.29, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва: с 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
Подобен вид услуги могат да се осъществяват и от Едноличен търговец /ЕТ/ и от Еднолично дружество с ограничена отговорност /ЕООД/ образувани и учредени съгласно ТЗи регистрирани в търговския регистър съгласно ЗТР./Закона за търговския регистър/
Правната форма и статута, чрез които ще осъществявате дейността са по ваш избор, от страна на данъчното законодателство не са поставени ограничения.
Обръщаме Ви внимание, че в зависимост от това под каква правна форма ще извършвате дейността данъчното третиране на облагаемия доход е различно.

Вх.№ 9400105 от 28.05.2012 РО ПЛОВДИВ Отг. ОУИ Пловдив  |  94-00-105

Оценете статията

Вашият коментар