корекция на ползван данъчен кредит по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за начислен данък за получени доставки на услуги по договор за лизинг с опция за прехвърляне на правото на собств

.№ 26-Д-33
Дата:09.11.2012 г.
ЗДДС, чл. 2, т. 1;
ЗДДС, чл. 8;
ЗДДС, чл. 9, ал. 2, т. 1;
ЗДДС, чл. 9, ал. 3, т. 2;
ЗДДС, чл. 27, ал. 2;
ЗДДС, чл. 79;
ЗДДС, чл. 117, ал. 1, т. 3;
ДР на ЗДДС, § 1 т. 18.
Относно: корекция на ползван данъчен кредит по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за начислен данък за получени доставки на услуги по договор за лизинг с опция за прехвърляне на правото на собственост върху автомобил
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ……………… г. е изложена следната фактическа обстановка:
През 2010 г. е сключен договор за лизинг на автомобил, който не е “лек автомобил” по смисъла на § 1, т. 18 от ДР на ЗДДС, по който дружеството Ви е лизингополучател. В сключения договор за лизинг е уговорена само опция за прехвърляне на собствеността върху автомобила. Платена е авансова вноска и последващи месечни лизингови вноски. През 2011 г. е сключено тристранно споразумение към лизинговия договор. Със споразумението лизингополучателят се отказва от правата си по лизинговия договор и се съгласява всички направени от него към лизингодателя плащания да се ползват изцяло от поемателя. Съгласно споразумението поемателят поема всички права и задължения на лизингополучателя по договора за лизинг. В запитването е посочено, че поемателят не дължи на лизингополучателя възнаграждение за предоставените му права от лизингополучателя по договора за лизинг. Дружеството – лизингополучател е ползвало данъчен кредит по договора за лизинг, тъй като автомобила е ползван за нуждите на дейността на дружеството.
Въпросът Ви е следва ли да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит за автомобила?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
На основание чл. 2, т. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на услуга. По смисъла на чл. 8 от ЗДДС услуга е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство. За доставка на услуга се смята и прехвърлянето на права върху нематериално имущество (чл. 9, ал. 2, т. 1 от ЗДДС). В случая изложен в запитването, считам, че е извършена доставка на услуга по предоставяне от лизингополучателя на поемателя на право да ползва и закупи автовмобила при определени условия по договора за лизинг на автомобила и сключеното тристранно споразумение. Доколкото, макар обичайно такива права да се предоставят възмездно (такава услуга да се извършва от данъчнозадължените лица възмездно) в конкретния случай сочите, че по договора не е предвидено поемателят да Ви заплати възнаграждение, поради което следва да се счита, че доставката на услуга е безвъзмездна и е приложима разпоредбата на чл. 9, ал. 3, т. 2 от ЗДДС. Съгласно същата за целите на облагането с данък върху добавената стойност за възмездна доставка на услуга се смята и безвъзмездното предоставяне на услуга за лични нужди на трети лица. Предвид изложеното и на основание чл. 12, ал. 1 във връзка с чл. 9, ал. 3 от ЗДДС безвъзмездното прехвърляне на правата по договора за лизинг на автомобила от дружеството Ви, в качеството му на лизингополучател по договора, на поемателя по тристранното споразумение се облага с данък върху добавената стойност на датата, на която е извършена услугата. Съгласно чл. 27, ал. 2 от ЗДДС данъчната основа на доставката в тези случаи е сумата на направените преки разходи, свързани с извършването й. В случая следва да начислите данъка с протокол на основание и по реда на чл. 117, ал. 1, т. 3 от ЗДДС.
Платените от дружеството Ви лизингови вноски по договора за лизинг с уговорена опция за прехвърляне на правото на собственост върху автомобила са насрещни престации от дружеството Ви за извършените от лизингодателя доставка на услуга за предоставяне на ползване на актив (наем за ползването на автомобила) и на услуга по предоставяне на правото да се закупи същия при определени в договора условия.
Тъй като в запитването е посочено, че автомобилът е използван за целите на извършваните от дружеството Ви облагаеми доставки, а във връзка с прехвърлянето на правата от дружеството Ви по договора за лизинг на поемателя следва да се начисли данък върху добавената стойност върху преките разходи по придобиване и прехвърляне на това право, то корекция на ползвания данъчен кредит за начисления данък за получените доставки на услуги по реда н чл. 79 от ЗДДС не следва да бъде извършена.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/СТОЯН МАРКОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар