КСО, чл.4, aл. 1, т. 1,НЕВД, чл.3, aл. 1,КСО, чл.6, aл. 3,КСО, чл.6, aл. 10

5_33-00-7/24.09.2008
КСО, чл.4, ал.1, т.1, чл.6, ал.3, чл.6, ал.10;
НЕВ, чл.3, ал.1;
Фактическа обстановка: Във фирмата работи лице, което е осигурено при друг работодател, който го осигурява върху максималния размер на осигурителния доход. Не е посочено на какво основание е осигурено лицето.
Въпрос: Дължат ли се осигурителни вноски от фирмата.
На основание чл.4, ал.1, т.1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране са задължително осигурени за всички осигурени социални рискове.
В чл.6, ал.3 на КСО е определен осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски за тази категория лица, а именно: осигурителните вноски за работниците и служителите се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3 и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Аналогична е и разпоредбата на чл.3, ал.1 от Наредба за елементите на възнагражденията и доходите върху които се правят осигурителни вноски.Съгласно същата, осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения, включително възнагражденията по чл.40, ал.4 от КСО и други доходи от трудова дейност на осигурения през календарната година и не може да бъде по-голям от сбора на максималния месечен осигурителен доход. За лицата, работещи по трудови правоотношения месечният осигурителен доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основна икономическа дейност на осигурителя.
Възнагражденията, отнасящи се за положен труд за минало време, се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен.
Максималният размер на осигурителният доход се определя ежегодно със Закона за бюджета на държавното общественоосигуряване и за 2008 година е в размер на 2000 лева.
В чл.6, ал.10 от КСО е предвиден специален ред за осигуряване налицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл.4 от КСО, с оглед ограничаване на осигурителния доход до максималния размер.
Осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи по трудови и/или по служебни правоотношения, по договори за управление и контрол на търговски дружества и от трудова дейност като член-кооператори;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
Съгласно чл.4 от Наредба за елементите на възнагражденията и доходите върху които се правят осигурителни вноски, когато лицето работи по втори или по допълнителен трудов договор, или без трудово правоотношение, при изплащане на възнаграждението декларира сумата, върху която са направени осигурителни вноски по всеки от договорите.
В случай, когато лицето декларира, че е осигурено по реда на чл.6, ал.10, т.1 от КСО върху максималния размер на осигурителния доход, не следва да начислявате и внасяте осигурителни вноски върху изплатеното от Васвъзнаграждение.
Ако, обаче, лицето декларира, че е осигурено върху максималния размер на осигурителния доход по реда на чл. 6, ал.10, т.2 и т.3 от КСО, върху изплатеното от Вас трудово възнаграждение се дължат осигурителни вноски, с оглед спазването поредността на доходите.

Оценете статията

Вашият коментар