КСО, чл.4, aл. 1, т. 7,КСО, чл.4, aл. 3, т. 2,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 1

5_ 94-00-135/21.08.2009г.
КСО, чл.4, ал.1, т.7,чл.4, ал.3, т.2;
НООСЛБГРЧ, чл.1, ал.1;
Фактическа обстановка:Собственик на ЕООС има сключен ДУК
с дружеството. В договора е записано, че за първите 2 години няма да се изплаща възнаграждение. Собственикът желае да преустанови дейност. Има лице по трудов договор, на което се изплаща обезщетение поради бременност и раждане.
Въпроси: 1. Каква е процедурата за временно преустановяване на дейност?
2. Каква се разбира под „временно преустановяване на дейност”?
3.Какви действия да предприеме спрямо служителя в майчинство?
Изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, независимо от вида на самото търговско дружество или на неговия собственик, следва задължително да се осигуряват за всички осигурени социални рискове, съгласно чл.4, ал.1, т.7 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
Договор за управление е този договор, с който се предава управлението на едно предприятие катосъвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне определени стопански резултати в рамките на договорения срок /респективно –безсрочно/.
Такъв договор се счита за сключен и само по силата на съдебно решение, в което съответното лице е посочено като управител-срещу заплащане на възнаграждение.
Ако обаче възнаграждение не е получавано, а управителят е и съдружник в дружеството, осигуряването се осъществява по реда на чл.4, ал.3, т.2 от КСО. В тези случаи достатъчно условие за да възникне задължението за осигуряване е упражняването на трудова дейност.
Съгласно разпоредбата на чл.10 от Кодекса за социално осигуряване, осигуряването възниква от деня, в който лицатазапочват да упражняват трудова дейност по чл.4 и продължава до прекратяването и.
Под «временно преустановяване на дейност» се има предвид преустановяване на дейността за определен период от време.
Следва да имате предвид, че задължение да информират Националната агенция за приходите /НАП/ за временно преустановена дейност имат единствено самоосигуряващите се лица по смисъла на Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина /НООСЛБГРЧ/.
Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.1 от цитираната Наредба, започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Относно действията, които следва да предприемете спрямо служителката в отпуск поради бременност и раждане при временно преустановяване на дейността на дружеството е компетентен Националният осигурителен институт.

Оценете статията

Вашият коментар