КСО, чл.4, aл. 1,КСО, чл.4, aл. 2,КСО, чл.4, aл. 3,КСО, чл.6,КСО, чл.10

2_1966/02.12.2010г.
КСО – чл.4, ал.1, 2 и 3 , чл.6, чл.10
ОТНОСТНО: Социално осигуряване налице, което е съдружник в ДЗЗД
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че ДЗЗД е регистрирано от двама съдружници. През 2006г. те представляват и управляват дружеството и се осигуряват в качеството си на съдружници. През 2007г. единия от съдружниците вече не представлява и управлява дружеството, не упражнява трудова дейност с личен труд. Участието му се свежда до получаване на дивиденти и участие в общото събрание. Този съдружник работи по трудов договор в същото ДЗЗД. Не получава никакви други доходи и няма участие в други дружества.
Въпросите, които поставяте са:
1. Счита ли се за нарушение, сключването на трудов договор за заеманата длъжност между дружеството и съдружника, който не участва в управлението на дружеството?
2. Съдружникът, който работи по трудов договор и не участва в управлението на дружеството длъжен лие да сеосигурява по договор за управление и контрол или като самоосигуряващо се лице?
3. Приложими ли са в конкретния случай отговорите публикувани в сайта на НАП с посочени номера?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, предоставената на НАП компетентност ипредвид нормативната уредба изразявам следното принципно становище:
Трудовата дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на осигуряване и като общ принцип е изведена в чл. 10 отКСО.
Съгласно чл. 4, ал.1, т.1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране.
За същите осигурителни случаи се осигуряват и изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите (чл.4, ал.1, т.7 от КСО).
Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества (чл.4, ал.3, т.2 от КСО). По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство.
Съдружник в неперсонифицирано дружество, не дължаи осигурителни вноски за управлението на същото, ако с договор не са му възложени такива правомощия, не му е определено или договорено възнаграждение за тази дейност. Осигуряването когато съдружника извършва трудовата дейност с личен труд в дружеството извън управлението се извършва по реда на чл.4, ал.3, т.2от КСО, т.е. като самоосигуряващо се лице.
Когато трудовата дейност на физическите лица, членове на неперсонифицира дружества се извършва само по изрично сключен трудов договор, осигуряването се изваршва по реда на чл.4, ал.1, т.1 или по чл.4, ал.2 от КСО, т.е. по условията на трудовите договори – както за работниците и служителите.
В случай, че съдружник работи по трудов договор в ДЗЗД и извършва дейност с личен труд в дружеството, извън работата по трудовия договор, то осигуряването се извършва едновременно и на двете основания, тъй като съгласно чл.6, ал.10 от КСО, за лицата, получаващи доходи от дейности на различни основания по чл.4 от КСО, осигурителните вноски, се внасят върху сбора от осигурителните им доходи при спазване на определената в нормата поредност, а именно:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 от КСО;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
По отношение на първия поставен от Вас въпрос, следва да се отбележи, че Националната агенция за приходите е компетентна да дава становища по приложението на данъчното и осигурително законодателство.

Оценете статията

Вашият коментар