КСО, чл.4б, aл. 1,КСО, чл.129,КСО, чл.124а,ДОПК, чл.179, aл. 3

Изх. № М-24-36-86
Дата:05.11.2015 год.
КСО, чл. 4б, ал. 1;
КСО, чл. 124а;
КСО, чл. 129;
ПЗР на ЗИДКСО, § 51, ал. 1;
ДОПК, чл. 179, ал. 3.
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП от дирекция ОДОП Варна и заведено с вх.№ М-24-36-86 от 08.10.2015 г., Ви уведомявам за следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Физическо лице, родено през 1963 г., през м. август 2015 г. е подало заявление в ТП на НОИ Русе за отпускане на пенсия за инвалидност поради общо заболяване. Едновременно с това е подадено и заявление за преизчисляване на пенсията на основание §51 от ПЗР на ЗИДКСО, съпроводено със заявление за прехвърляне на средствата от универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии” на НОИ. През м. септември е получено писмо от ТП на НОИ Русе, че заявлението за прехвърляне на средствата е изпратено в НАП. Според приетите промени в КСО лицето ще има право на пенсия за осигурителен стаж и възраст през м. май 2025 г.
Във връзка с изложеното, лицето поставя следните въпроси: ще има ли право, след като пенсията бъде преизчислена, да прехвърли отново средствата в универсален пенсионен фонд не по-късно от 5 години, преди възрастта по чл.68, ал.1 от КСО, ако може, какъв е редът за това и каква сума ще бъде прехвърлена от партидата в НОИ отново в универсален пенсионен фонд?
При така изложената фактическа обстановка и компетенциите на НАП, изразявам следното становище:
Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване /обн.ДВ, бр. 61 от 2015 г./ са направени промени, свързани с избора за промяна на осигуряване от допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване, които влизат в сила от 15.08.2015 г.
На основание ал. 1 от изменения чл.4б отКодекса за социално осигуряване /КСО/ осигурените в универсален пенсионен фонд лица имат право да изберат да променят осигуряването си от универсален пенсионен фонд във фонд “Пенсии“, съответно във фонд “Пенсии за лицата по чл. 69“, с увеличена осигурителна вноска в размера на осигурителната вноска за УПФ не по-късно от 5 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1 и ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Изборът на осигуряване, редът и начинът за събиране и разпределение на увеличената осигурителна вноска за лицата, избрали промяна на осигуряване по чл. 4б, ал.1 от КСО са уредени в наредба, издадена на основание чл.179, ал.3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (Наредба за реда за избор на осигуряване, внасяне н разпределение на задължителни осигурителни вноски, вноски за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” и за обмен на информация), приета с постановление на Министерския съвет на 26.08.2015 г., влизаща в сила от датата на публикуване на същата в Държавен вестник бр.68 от 4 септември 2015 г. Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 5 от посочената наредба осигурените в универсален пенсионен фонд лица, които изберат да се осигуряват само във фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване, подават в компетентната ТД на НАП заявление съгласно приложение № 3 лично или от упълномощено с нотариално заверено изрично пълномощно лице, или по електронен път с квалифициран електронен подпис на осигуреното лице.
С § 32 от ЗИД на КСО е създаден и нов чл.124а, който дава възможност за възобновяване на осигуряването на лицата по чл.4б, ал.1 от КСО в универсален пенсионен фонд. Съгласно тази разпоредба лицата по чл.4б, ал.1, които са избрали да променят осигуряването си от универсален пенсионен фонд във фонд “Пенсии“, съответно във фонд “Пенсии за лицата по чл. 69“, могат да изберат да възобновят осигуряването си в универсален пенсионен фонд не по-късно от 5 години преди възрастта по чл.68, ал.1 и ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст /ал.1/. Лицата могат да упражнят правото си на избор след изтичане на една година от избора по чл.4б, ал.1 /ал.2/.
Относно натрупаните средства на осигурените лица по техните партиди в избрания универсален пенсионен фонд в чл.129 от КСО е предвидено следното:
– при промяна на осигуряването от универсален пенсионен фонд във фонд “Пенсии“, съответно във фонд “Пенсии за лицата по чл. 69“,натрупаните средства в индивидуалната партида на осигурените лица постъпват в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система (ал.12);
– при промяна на осигуряването от фонд “Пенсии“, съответно от фонд “Пенсии за лицата по чл. 69“,в универсален пенсионен фонд, ако за лицето има преведени средства в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система, те се прехвърлят по индивидуалната му партида в избрания от него универсален пенсионен фонд (ал.14);
– при отпускане на пенсия по дял първи на лице, за което са прехвърлени средства по реда на ал. 1, същите се прехвърлят във фонд “Пенсии“, съответно във фонд “Пенсии за лицата по чл. 69“, на държавното обществено осигуряване (ал.15). При определяне размера на пенсията индивидуалният коефициент не се намалява за периодите, за които натрупаните средства по индивидуалната партида на лицата в универсален пенсионен фонд са прехвърлени в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система (чл. 70, ал.8 от КСО- в сила от 15.08.2015 г.).
Съгласно § 51, ал. 1 ПЗР на ЗИДКСО е дадена възможност на лицата, на които е отпусната пенсия от държавното обществено осигуряване с начална дата до 31 декември 2015 г. и с намален индивидуален коефициент на основание отменената ал. 3 на чл.127, да поискат преизчисляването й, ако в срок до 31 декември 2016 г. изберат да прехвърлят средствата от индивидуалните си партиди в универсален пенсионен фонд във фонд “Пенсии“ на държавното обществено осигуряване. Натрупаните средства в индивидуалната партида на осигуреното лице се превеждат от съответния универсален пенсионен фонд във фонд “Пенсии“, съответно във фонд “Пенсии за лицата по чл. 69“ на държавното обществено осигуряване, в тримесечен срок от датата на избора, а не в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система. Пенсията се преизчислява от първо число на месеца, следващ този, през който е направен изборът. Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване след преизчисляването на пенсията се превеждат във фонд “Пенсии“.
Във връзка с прилагането на § 51, ал. 1 от ПЗР на ЗИДКСО са издадени указания№№ 1029-40-1433 от 11.08.2015 г. и 1029-40-2760 от 01.10.2015 г. на НОИ. Утвърдени саот Управителя на НОИ две заявления, които се подават в териториалното поделение на НОИ, което изплаща пенсията на съответното лице: „Заявление за преизчисляване на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за инвалидност от ДОО” (обр. УП–22) и „Заявление за избор от страна на лицата средствата от индивидуалната им партида в универсален пенсионен фонд да бъдат прехвърлени във фонд „Пенсии“ на ДОО” (обр. УП–22.1). Срокът, в който лицата могат да искат прехвърлянето на средствата и преизчисляването на пенсията, е от 15 август 2015 г. до 31 декември 2016 г. По служебен път НАП предоставя информация на НОИ в кой универсален фонд е осигурявано лицето. След издаване на разпореждането за преизчисляване на пенсията на лицето от длъжностното лице по пенсионното осигуряване, заявление обр. УП-22.1 се изпраща от съответното ТП на НОИ на пенсионноосигурителното дружество за прехвърляне на набраните средства по индивидуалната партида на лицето във фонд „Пенсии“, съответно фонд“Пенсии на лицата по чл. 69“ на държавното обществено осигуряване.
Необходимо е да се посочи, че със заявлениеобр. УП-22.1 лицата заявяват избора си средствата от индивидуалната партида в универсален пенсионен фонд да бъдат прехвърлени във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване, във връзка с желанието им за преизчисление на пенсията по §51.
С Приложение № 3 по чл. 4, ал. 5 от Наредбата за реда за избор на осигуряване, внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и за обмен на информация осигурените лица заявяват избор за промяна на осигуряване от допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване с увеличена осигурителна вноска с размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд и средствата по индивидуалната им партида в универсален пенсионен фонд да бъдат прехвърлени в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система.
В КСО нe се предвижда възможност за възобновяване на осигуряването в универсален пенсионен фонд на лицата по § 51, ал. 1 от ПЗР на ЗИДКСО.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар