КСО, чл.5, aл. 4, т. 2,КСО, чл.6,НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 2

1_3/26.05.2008г.
КСО, чл.5,ал.4,т.2и чл.6 от КСО
Наредба№ Н-8 ,чл.3, ал.2от Наредба№ Н-8 от 29.12.2005г.
Във връзка с запитване, заведено с вх. №………… в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр………… от Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП гр……….. ,изразявамеследното становище:
В постъпилото запитванеса описани следните обстоятелства:
За 2007г. от януари до юни лице има доходи от трудово правоотношение, от юлидо септемврилицето няма доходи и не е осигурено.През м.октомври регистрира ЕООДи се осигурява върху избран месечен осигурителен доход 220лв чрез дружеството.Въпросите които се поставят са:
1.Следва ли лицето да подавагодишна декларация обр.6 ?
2.Следва ли да подава годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за изравняване на осигурителния доход ?
Съгласно чл.5,ал.4,т.2 от КСО, осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите представят в Националната агенция за приходите декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на тези декларации са определени с Наредба № Н-8 от 29.12.2005г.
От изложените обстоятелства в запитването, може да се направи извода че въпроса касае подаването на декларацияобразец № 6 от самоосигуряващо се лице за 2007г.
На основание чл.3, ал.2 от горепосочената Наредба № Н-8 от 29.12.2005г.декларация образец № 6 се подава в съответната компетентнатериториална дирекция на НАП от самоосигуряващите се лица еднократно до 30 април за дължимите осигурителните вноски за предходната календарна година.
По силата на §2, т.2 от Наредбата “самоосигуряващо се лице“ е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка. Аналогично е определението на това понятие и в КСО/чл.5,ал.2/. Задължени да внасят осигурителни вноски за своя сметка на основание чл.6, ал.7 от КСО са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.
В тази връзкавсяко самоосигуряващотосе лице, което е извършвало трудова дейност през 2007г., за която подлежи на осигуряване /независимо от броя на месеците/ е задължено да подаде декларация образец 6 „Данни за дължими вноскии данък по чл.42 от ЗДДФЛ” по реда на чл.3, ал.2 от Наредбата. В декларациятасе включват авансовите вноски направенипрез годинатапо редаКСО,ЗЗОи размера на окончателната осигурителна вноска за съответния фонд или здравно осигуряване по реда на чл. 6, ал.8 от КСО.
Лицата по чл.4,ал.3,т.2 от КСО-собственици в търговски дружества упражняващи трудова дейност като такивавнасят осигурителни вноски авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година /чл.6,ал.7,т.1 от КСО/. На основание чл.6, ал.8 от КСО самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на месечния осигурителен доход за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ. Окончателният осигурителен доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателната осигурителна вноска се дължи върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания доход и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.
На основание чл.40, ал.1, т.2 Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ едноличният търговец, физическото лице, образувало ЕООД, съдружниците в търговски дружества и лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, се осигуряват върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния размер на осигурителния доход за тези самоосигуряващи се лица, определен със ЗБДОО. Годишно тези лица правят изравнителни вноски за здравно осигуряване върху доходите от дейността и доходите пот. 3, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО.
Самоосигуряващите се лица, които са упражнявали трудова дейност в това качество, но не са получили доходи от неяи нямат задължение да подават годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, съответно не попълвати Таблица 1 и 2 в справката към данъчната декларация/образец 2004 за 2007г/. В този случай окончателният размерна осигурителния доход щебъде равен на минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съгласно Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Тогава се подава задължително декларация образец № 6 по реда на чл.3, ал.2 отНаредба № Н-8 от 29.12.2005г. като в нея се включват дължимите авансовивноски от самоосигуряващото се лице.
Уведомяваме Ви, че съгласно чл.85 от Данъчно осигурителния кодекс и в съответствие с разпоредбите на чл.3,ал.1,т.1 от ЗНАП, в кореспонденцията си с НАП сте длъжна да посочвате Вашата идентификацията /име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и Булстат/ЕИК, определенот Агенцията по вписванията:адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция /, както и индентификацията на лицата с чийто права и задължения е свързано запитването Ви.    
Директор „ ОУИ „………………….
/Р.Дулева /

Оценете статията

Вашият коментар