КСО, чл.6, aл. 3,НЕВД, чл.1, aл. 2,НЕВД, чл.1, aл. 7, т. 6

5_ 53-00-299/24.06.2009г.
КСО, чл.6, ал.3, ;
НЕВДПОВ, чл.1, ал.2, чл.1, ал.7, т.6;
Фактическа обстановка: Лице има осигурителен доход 665,00 лева, което е и минималният осигурителен праг за съответната длъжност. Работодателят изплаща обезщетение по чл. 245 от КТв размер на 399,00 лева /60% от 665,00 лева
Въпрос: върху коя сума следва да се начислят осигурителните вноски?
Съгласно чл. 245 от КТ, при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер на 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.
В действащата към момента нормативна уредба няма изричен текст, който да регламентира размера на осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски при изплащане на възнаграждение по реда на чл.245 от КТ и следва да се прилагат общите разпоредби.
Съгласно разпоредбата на чл.6, ал.3 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ ,осигурителните вноски за работниците и служителите се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен праг за съответната професия и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Аналогичен е и текста на чл.1, ал.2 от Наредба за елементите на възнаграждението и доходите върху които се правят осигурителни вноски. Съгласно цитираната разпоредба, осигурителните вноски за лицата, работещи по трудови правоотношения, се внасят върху получените или начислените и неизплатени брутни трудови възнаграждения, включително възнагражденията за платените от работодателя отпуски по чл. 155 – 157, 159, 161, 162, 166, 168 – 170 и 319 от КТ, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
На основание чл.245, ал.2 от КТ, разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително заедно със законната лихва.
Следва да имате предвид, че върху изплатената лихва по реда на чл.245, ал.2 от КТ осигурителни вноски не се дължат, съгласно чл.1, ал.7, т.6 от Наредба за елементите на възнаграждението и доходите върху които се правят осигурителни вноски.
Без оглед на гореизложеното, Ви информираме, че съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията /име и ЛНЧ/ и адреса си за кореспонденцияв цялата кореспонденция с Националната агенция за приходите.
Изпратеното от Вас запитване не съдържа идeнтификацията по чл.84 от ДОПК и адрес за кореспонденция.

Оценете статията

Вашият коментар