КСО, чл.6, aл. 7,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 2,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 3,КСО, чл.4, aл. 6,КСО, чл.6, aл. 2,КСО, чл.6, aл. 8,КСО, чл.10,НООСЛБГРЧ, чл.2, aл. 4,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 2,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 6

.№ М-94-М-423
Дата:01.07.2015 год.
КСО, чл. 4, ал. 6;
КСО, чл. 6, ал. 2;
КСО, чл. 6, ал. 7;
КСО, чл. 6, ал. 8;
КСО, чл. 10;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 2;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 3;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 2, ал. 4;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 2;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 6.
Във връзка с постъпило вна/ЦУ на НАП/ писмо с вх. № М-94-М-423#1 от 12.06.2015 г., изразявам следното принципно становище:
Изложената фактическа обстановка е следната:
На 07.10.2013 г. г-жа ………………. е придобила право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. До 06.10.2013 г. тя се е осигурявала авансово като самоосигуряващо се лице върху избран осигурителен доход от 550 лв. и е упражнявала дейност с личен труд. След 07.10.2013 г. е продължила да упражнява трудова дейност с личен труд в дружеството, в което е съдружник на основание § 1, т. 26, буква „и“ от Допълнителните разпоредби на Закона за облагане доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), за която е получила доход за цялата 2013 година в размер на 8639,13 лв.
Въпросът, който се поставя е какъв е годишният осигурителен доход, върху който трябва да се довнесат осигурителни вноски?
Предвид изложената непълна фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на относимото законодателство, изразяваме принципно становище.
Относно определянето на окончателния размер на осигурителния доход за държавното обществено осигуряване (ДОО):
Упражняването на трудова дейност е основна предпоставка за възникване на осигурителното правоотношение за ДОО. Съгласно чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност (чл. 6, ал. 2 от КСО). Осигурителният доход е месечен доход и е основата, върху която се изчисляват и правят осигурителните вноски.
На основание чл. 6, ал. 8 от КСО самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на месечния осигурителен доход за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) – Таблица 1 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация. Този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доходи по-голям от максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Окончателните осигурителни вноски се дължат върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Окончателните осигурителни вноски се внасят за сметка на осигурените лица в размерите, определени за фонд “Пенсии“ и допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване наданъчната декларация (в редакцията до 31.12.2015 г.).
Начинът на изчисляване на окончателния размер на осигурителния доход от самоосигуряващите се лица е регламентиран в чл. 2, ал. 4 от Наредба за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ). Съгласно тази разпоредба годишният осигурителен доход, върху който се дължи окончателната осигурителна вноска, се определя като разлика между сбора от средномесечния деклариран или определен с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които помесечно са внасяни авансово осигурителни вноски.
Окончателният размер на месечния осигурителен доход се изчислява за периода, през който е упражнявана дейността ипредставлява средномесечен доход, изчислен на база годишния месечен облагаем доход за периода, през които е упражнявана дейността.
В съответствие с разпоредбата на чл. 6, ал. 8 от КСО в указанията за попълване на Таблица 1 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход се посочва, че в ред 13, колони от 5.1 до 5.5 се попълва облагаемия доход, получен от упражняването на всяка дейност поотделно и деклариран в съответните приложения към годишната данъчна декларация. „Месечният осигурителен доход в колони от 5.1 до 5.5 се определя като сумата на ред 13 на тези колони се раздели на броя на месеците, през които е упражнявана дейността.“. Това е хипотезата, когато дейността е упражнявана през цялата календарна година или през определени месеци, когато са отработени всички работни дни по календар и месечният осигурителен доход сеизчислява като годишния облагаем доход се раздели на броя на месеците, през които е упражнявана дейността.
Съгласно чл. 4, ал. 6 от КСО лицата, които упражняват трудова дейност като собственици или съдружници на търговски дружества не подлежат на задължително осигуряване при условие, че им е отпусната пенсия. Осигуряването им за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт или за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, и безработица е уредено като право, което може да бъде упражнено по тяхно желание. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, както и вида на осигуряването се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, подадена в компетентната дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на някое от обстоятелствата (чл. 1, ал. 2 и 3 от НООСЛБГРЧМЛ).В тази декларация е предвидено и място, където самоосигуряващото се лице в качеството са на пенсионер може да изрази желанието си да се осигурява за държавното обществено осигуряване. Видно от изложеното в запитването Вие сте пенсионер, който упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице – съдружник в дружество. В случай, че след датата на отпускането на пенсия Вие не сте изразили желание да се осигурявате, следва да имате предвид, че окончателния размер на месечния осигурителен доход се определя, като:
Облагаемия доход, деклариран в Приложение № 1, част І, с вписан код 10 в редове 5-7, се разделяна броя на работните дни за периода, през който сте упражнявала трудова дейност – във Вашия случай на работните дни през цялата 2013 г., тъй като сте упражнявала трудова дейност през цялата календарна година.Месечният осигурителен доход се определя като така изчисления среднодневен облагаем доход се умножи с броя на работните дни за всеки от месеците (или съответно за част от месеците), през които сте подлежала на осигуряване – до датата на отпускане на пенсия. Така формирания месечен осигурителен доход се вписва за съответния месец в колона 5.2 наТаблица 1 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2013 година. Сумите, вписани в колона 7 не могат да надвишават максималния месечен размер на осигурителния доход за 2013 г. – 2200 лв.
Годишният осигурителен доход, върху който се довнасят осигурителни вноски се изчислява като разлика от сумите от ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблица. Когато разликата е положителна, върху нея се довнасят осигурителни вноски, а ако е отрицателна надвнесените осигурителни вноски се прихващат или възстановяват по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, освен когато осигурителния доход в колона 5.2 е по-малък от минималния осигурителен доход по КСО.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 6, ал. 7 от КСО, осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със ЗБДОО за съответната година. На основание чл. 8, ал. 1, т. 2 от този закон за 2013 г. минималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица е съобразно облагаемия им доход за 2011 г. като самоосигуряващи се лица. За самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2011 г., както и започналите дейност през 2012 и 2013 г. минималния месечен размер на осигурителния доход е 420 лв. (чл. 8, ал. 2 от ЗБДОО за 2013 г.).
Относно определянето на окончателния размер на осигурителния доход за задължителното здравно осигуряване:
Задължителното здравно осигуряване в България е уредено в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
На основание чл. 40, ал. 1, т. 2 от закона, лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО дължат здравноосигурителни вноски авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на ДОО, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по без трудово правоотношение през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
В ЗЗО не е предвидена възможност самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО, които са пенсионери, да внасят здравноосигурителни вноски по желание.
За лицата, получаващи доходи на различни основания,посочени в чл. 40, ал. 1, т. 1, 2, 2а, 3, 4 и 5 от ЗЗО, вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи и в предвидените за тях срокове по реда, определен в чл. 4а, ал. 6 и чл. 6, ал. 10 от КСО /по аргумент на чл. 40, ал. 1, т. 6 от ЗЗО/.
Сборът от пенсията и осигурителния доход от дейността като самоосигуряващо се лице, не трябва да надвишава максималния месечен размер на осигурителния доход за съответната година.
На основание изложеното, пенсионерите от ДОО или от професионален пенсионен фонд, които упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица, дължат здравноосигурителни вноски и за тази дейност.
При провеждане на здравното осигуряване на разглежданата категория лица, следва да се има предвид, че вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи, но върху не повече от максималния размер на осигурителния доход, определен със ЗБ ДОО, по следния ред:
– пенсии /без добавките към тях/;
– доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 от КСО;
– осигурителен доход като морски лица;
– осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители;
– доходи за работа без трудово правоотношение.
На основание изложеното, в случай, че в качеството Ви на самоосигуряващо се лице, сте получила облагаеми доходи, които сте декларирала в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, Вие сте задължена да определите окончателен размер на месечния си осигурителен доход за здравно осигуряване за всички месеци от календарна година, а не само за периода до датата на отпускане на пенсията Ви.
ЗАМ.
/Г. ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар