КСО, чл.6, aл. 9,ЗДДС, чл.70,ЗДДФЛ, чл.29а

2_1798/15.12.2011
ЗДДФЛ, чл.29а
ЗДДС, чл.70
КСО, чл.6, ал.9
Отправили сте писмено запитване до Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението” – ……., заведено с вх.№ …./……2011г., в коетосте описали следната фактическа обстановка:
Регистрирана сте като земеделски производител и тютюнопроизводител. Предвид обстоятелството, че сте регистрирано по ЗДДС лице облагаемият Ви доход за 2011 година ще се определи съгласно разпоредбата на чл.29а от ЗДДФЛ.
Поставяте следните въпроси:
1.Как ще бъдат обложени получените през 2011 г. приходи от продажба на непреработенаселскостопанска продукция, реколта 2010 г.?
2.Как ще се определи размера на разходите за тази продукция?
3.В кое приложениекъм ГДД за 2011 г. ще намерят място – в приложение№2, където за тях няма да има разходи, или в приложение №3, където за същитеще се признаят 60 %нормативно признати разходи?
4.Имате ли право да ползвате ДДС за закупен автомобил с места за сядане 6+1, който ще използвате за дейността си?
5.В дейността си ползвате техника и прикачен инвентар, които са закупени в минало време на Ваше име. До момента за тях не сте начислявали амортизации. По каква стойностследва да ги включите в счетоводния и данъчно амортизационни план?
6.Във връзка с ползването на трактор, който е собственост на член от семейството Ви поставяте въпроса дали същият може да бъде включен в актива на земеделския производител и по кой начин, за да му се начисляват амортизации през годината, съответно да му се признават разходи за ремонта и обслужването като разходи за дейността?
7.Предвид обстоятелството, че регистрираните земедeлски производители са приравнени на еднолични търговци задавате въпроса приложима ли е разпоредбата на чл.189а от ЗКПО за физическите лица- земеделски производители, които са регистрирани по ЗДДС
8.На основание чл.6, ал.9 от КСО същите ще определят ли окончателен размер на осигурителния доход?
Със ЗИД на ЗДДФЛ, обн.ДВ.бр.31/15.04.2011 г./в сила от 01.01.2011 г./ се приеха нови разпоредби, касаещи механизма на облагане на получените доходи от земеделските производители.
Съгласно чл.29а, ал.1 от ЗДДФЛ /Обн.ДВ.бр.31/14.04.2011г./, облагаемият доход от стопанска дейност на регистрираните по Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ физически лица, които са регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, се определя по реда на чл.26,като доход на лице, което независимо че няма регистрация като едноличен търговец, формира облагаемия си доход по реда на Закона за корпоративното и подоходно облагане /ЗКПО/, т.е. формира данъчния си финансов резултат на базата на заведена счетоводна отчетност съгласно Закона за счетоводство.
Данъчният финансов резултатсъгласно чл.22 от ЗКПО се определя, като счетоводният финансов резултат се преобразува по ред и начин, определени в закона, със:
1. данъчните постоянни разлики;
2. данъчните временни разлики;
3. други суми в случаите, предвидени в ЗКПО
Лицата по чл. 29а, ал. 1 и 3, които определят облагаемия си доход по реда на чл. 26, прилагат Закона за счетоводството /Зсч/, като в този случай се приравняват на едноличните търговци/чл.29а, ал.6 от ЗДДФЛ/. Тези лица прилагат и разпоредбите за облагане на разходите и за данъците, удържани при източника, наЗакона за корпоративното подоходно облагане/чл.47 ЗДДФЛ/.
Според чл.17 от Закона за счетоводствоторазходите и приходите се класифицират и представят във финансовите отчети при условията и по реда на приложимите счетоводни стандарти. ЗКПО изисква разходите за данъчни цели да се признават съгласно принципа на документална обоснованост по смисъла на чл.10 от същия закон. В Приложение №2 „Доходи от стопанска дейност като едноличен търговец”, като част отгодишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, коятоследва да подадетедо 30 април,запридобитите през годината доходи от стопанска дейност като регистриран земеделски производител и тютюнопроизводител, подлежащи на облагане с данък върху годишната данъчна основа почл.28, се отразяват счетоводните приходи и счетоводните разходи, отразени в отчета за приходите и разходите, формираният счетоводен финансов резултат, преобразуван по реда на ЗКПО и данъчния финансов резултат.
С оглед гореизложеното при определяне на облагаемия доход не е налице основание за приспадане на 60% разходи по чл.29, т.1 от ЗДДФЛ.
Във връзка с относимите към облагането Виразпоредби от ЗДДФЛ следва да имате предвид, че когато в рамките на текущата данъчна година физическото лице се регистрира или прекрати регистрацията си по ЗДДС, доходът от стопанската дейност се облага по реда на ал.1 на чл.29а ЗДДФЛ за цялата данъчна година./ал.2 на чл.29а ЗДДФЛ/. Авансово удържаният и/или внесен данък за доходи, придобити до датата на регистрацията, се приспада при определяне на тримесечни авансови вноски по реда на ЗКПО, както и от данъка по чл. 48, ал. 2 от ЗДДФЛ.
В облагаемия доход по чл.26, ал.1 от ЗДДФЛ не се включва финансовият резултат за доходи, които съгласно чл.11 са придобити през данъчни години, предхождащи данъчната година, от която започва облагането на доходите с данък по чл.14, ал.2, и за които приходът възниква и следва да се начисли в периода на облагане със същия данък.
Също така в облагаемия доход по чл.26, ал.1 се включва финансовият резултат за доходи, които съгласно чл.11 са придобити през периода на облагане с данък по чл.14, ал.2 и които не участват при формиране на счетоводния финансов резултат за годината на придобиване или за следващи години.
Относно авансовото облагане съгласно чл.43, ал.8 от ЗДДФЛ /в сила от 01.05.2011 г./ лицата по чл.29а от ЗДДФЛ правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто при условията и по реда на ЗКПО.
Размерът на данъка върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец, както и за доходите от стопанска дейност по чл.29а се определя, като годишната данъчна основа по чл.28, ал.2 се умножи по данъчна ставка 15 на сто/чл.48, ал.2 от ЗДДФЛ/. От така определения данъксе приспада авансово внесения данък.
Надвнесеният за данъчната година данък по чл.14, ал.2 може да се приспада от следващи авансови и годишни вноски за този данък, дължим отфизическото лице в случаите по чл.29а. За неправомерно приспаднат данък се дължат лихви по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания/чл.48, ал.5 от ЗДДФЛ/.
В качеството си на местно физическо лице следва да подадете декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, ведно с Приложение №2запридобитите през годината доходи, от стопанска дейност като регистриран земеделски производител и тютюнопроизводител, подлежащи на облагане с данък върху годишната данъчна основа почл.28.
Заедно с годишната данъчна декларация следва да подадете и годишен отчет за дейността.
На основание новосъздадената т.56 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ / §14 от ДВ.бр.31/14.04.2011г./ «доход от стопанска дейност на физически лица» за целите на чл.29а е доходът от дейността за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност, на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са търговци по смисъла на Търговския закон».
Съгласно разпоредбата на чл.48 ал.6от ЗДДФЛ„Данъкътвърху годишната данъчна основаза доходите от стопанска дейносткато едноличен търговец се преотстъпва в размер на 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производствона непреработена растителна и животинска продукция при условията за преотстъпване на корпоративен данък по чл. 189”б” от ЗКПО”, т.е. лицата по чл.29а от ЗДДФЛ не са в обхвата начл.48, ал.6 на с.з.., предвид което нямат право да преотстъпват данък.
Ограничения за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в чл.70 от ЗДДС по отношение на моторните превозни средства – лек автомобил, с изключение на посочените хипотези в ал.2 на същия член.Съгласно т.18 от §1 от ДР на ЗДДС« Лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице. При определяне броя на местата за сядане по изречение първо се вземат предвид само седалките, монтирани от производителя.
Няма да е налице и право на приспадане на данъчния кредит и в случаите, в които стоките са предназначени за представителни и развлекателни цели.
С оглед горепосочените разпоредби описаният в запитването Ви автомобил с места 6+1 не представлява лек автомобил по смисъла на ЗДДС, предвид което ще възникне право наприспадане на данъчен кредит за начисления Ви при покупкатана автомобила данък, както и за разходите свързани с експлоатацията и поддръжката на му, ако същият се използва за дейността и притежавате необходимите документи за това.
По силата на чл.6, ал.9 от Кодекса за социално осигуряване няма да определяте окончателен размер на осигурителния доход задейност каторегистриран земеделски производител и тютюнопроизводител попроизводство на непреработена растителна и/или животинска продукция,
По т.5 и т.6 запитването Вие изпратено по компетентност вЦУ на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар