КСО, чл.9, aл. 3, т. 2

5_21-02-1/25.01.2011г.
КСО, чл.9, ал.3, т.2;
Фактическа обстановка: Лице, което е уволнено и в последствие уволнението е признато за незаконно от компетентните органи.През периода на уволнение лицето и имало задължение да се осигурява като самоосигуряващо се лице.
Въпрос: Върху какъв осигурителен доход се дължат ЗОВ от работодателя?
Съгласно разпоредбите на чл.9, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, за осигурителен стаж се зачита времето, за което лицата са останали без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи-от датата на уволнението да възстановяването им на работа. За този период следва давнесете осигурителни вноски за ваша сметка върху последното брутно възнаграждение за периода, за който лицето не е било осигурявано.
За периода, през който лицето е било осигурявано, осигурителни вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода.
Осигурителните вноски се внасят в размерите, определени за фонд “Пенсии“, в зависимост от категорията труд, при условията на която лицето е работило преди уволнението. За родените след 31.12.1959г. се дължат вноски за ДЗПО.
За периода на незаконното уволнение, който се зачита за осигурителен стаж, не се внасят здравноосигурителни вноски от осигурителя.
Видно от гореизложеното и от описаната в запитването фактическа обстановка, за периода на уволнение, лицето е подлежало на осигуряване по реда на чл.4, ал.3 от КСО.
В нормативната уредба няма текст, съгласно който, за да са дължими осигурителни вноски върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода лицето следва да еработило по трудово правоотношение.В случая се прилага общата разпоредба на чл.9, ал.3, т.2 от КСО, съгласно коятов случаите, в които лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода.

Оценете статията

Вашият коментар