начисляване на трудово възнаграждение съгласно счетоводното законодателство

3_2509/29.11.2017 г.

ЗСч, чл. 26, ал. 1, т. 4;
ЗСч, чл. 63;
ДР на ЗСч, §1, т. 1;
КСО, чл.5, ал. 4

ОТНОСНО: начисляване на трудово възнаграждение съгласно счетоводното законодателство

Според изложеното в запитването, лице полага труд по основен трудов договор на длъжност учител. Трудовият договор е сключен на основание чл. 68, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда (КТ), за определено време (до края на учебната година) и на непълен работен ден (4 часа). Със същия служител е подписано допълнително споразумение към основния трудов договор, за длъжност педагогически специалист, на основание чл. 119 от КТ. Възнаграждението по допълнителното споразумение се изчислява на база отработени часове и фиксирана часова ставка. Броят на отработените часове се отчита ежемесечно с отчет, който се приема от директора на училището. Допълнителното възнаграждение се начислява и изплаща на тримесечие, въз основа на приетите месечни отчети и се финансира със средства по проект по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Поставеният въпрос е дали е спазен законоустановения срок за начисляване на възнаграждението по допълнително споразумение на лице, работещо по трудово правоотношение.

Съобразявайки се с посоченото в запитването, с писмо изх. № 24-00-494/28.11.2017 г. Дирекция „Данъчна политика” при МФ изразява следното становище:
Счетоводната дейност в предприятията се осъществява на база Закона за счетоводството (ЗСч) и приложимите счетоводни стандарти. Позициите, които се представят във финансовите отчети, се признават и оценяват в съответствие с основни счетоводни принципи, регламентирани в чл. 26, ал. 1 от ЗСч. Предприятията изготвят финансовите си отчети, с изключение на отчетите, свързани с паричните потоци, на базата на принципа на начисляването – ефектите от сделки и други събития се признават в момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти, и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят (чл. 26, ал. 1, т. 4 от ЗСч). Разходи се признават в отчета за приходите и разходите, когато има намаление на бъдещите икономически изгоди, свързани с намаление на актив или увеличение на пасив и то може да бъде оценено надеждно. Признаването на разходи се извършва едновременно с признаването на увеличение на пасив или намаление на актив (например начисляване на дължими заплати или други суми на наети лица или амортизация на амортизируеми дълготрайни активи). Следователно, начисляването на възнаграждението по допълнително споразумение се извършва след полагането на труда в края на всеки месец, като основанието за това е отчета за отработеното време, приет и подписан от директора на училището, независимо от факта, че плащането се извършва на три месеца. Например, допълнително положения труд за месец декември на текущата година, следва да се отрази и начисли като разход за заплати и осигурителни вноски за годината в която са извършени, и да се представят във финансовите отчети като задължения към персонала, тъй като са платими през следващата година.
„Бюджетните предприятия“ са всички лица, попадащи в определението дадено в § 1, т. 1 от ДР на ЗСч. Те осъществяват счетоводството си съгласно чл. 63 от ЗСч и Глава ХV от Закона за публичните финанси. Министърът на финансите утвърждава национални счетоводни стандарти приложими в бюджетните предприятия (ДДС № 20 от 14.12.2004 г.), сметкоплана на бюджетните организации и единната бюджетна класификация за съответната година и дава указания за прилагането им на бюджетните организации.
Професионална гимназия по механоелектротехника гр. Л., в качеството си на бенефициент по проект по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана със средства от Европейския съюз, следва да спазва изискванията на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, Закона за обществените поръчки, Наредба № Н-3 от 08.07.2016 г. за определяне на правилата за плащания, за верификация и сертификация на разходите, за възстановяване и отписване на неправомерни разходи и за осчетоводяване, както и сроковете и правилата за приключване на счетоводната година по оперативните програми и програмите за европейско териториално сътрудничество.
В заключение, независимо, че средствата за допълнителното споразумение към трудовия договор са финансирани по оперативна програма и бенефициента е бюджетно предприятие, признаването на разход за възнаграждение се извършва в момента на полагане на допълнителния труд и се начислява всеки месец въз основа на отчета за отработено време, спазвайки счетоводния принцип за начисляването в чл. 26, ал. 1, т. 4 от ЗСч.

Scroll to Top