НАРЕДБА Н-18, чл.35, aл. 1,НАРЕДБА Н-18, чл.31

5_ 23-22-2498/17.09.2012 г.
Чл. 31 и чл. 35, ал.1 на Наредба № Н -18/2006г. от МФ
Фактическа обстановка:
В един от обектите на дружествое издадена фискална касова бележка с грешно регистрирана сума. Фискалното устройство (ФУ) в обекта е с осигурена дистанционна връзка с НАП. Сгрешената фискална касова бележка е прикрепена в книгата за дневни финансови отчети на ФУ и е сторнирана с касова бележка от кочан.
Поставен въпрос:
Налага ли се дружеството да уведоми НАП за извършената корекция?
Редът и начинът за извършване на корекция при връщане на стока след приключена сметка на клиента (сторно операция) са регламентирани в чл. 31 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ. Извършването и документирането на сторно операция е обект на специална регулация, тъй като това е отрицателна операция, състояща се в документално намаляване на регистрираниявъв ФУ оборот.
По същество „сторно” операция е корекция при връщане, рекламация на стока или при грешно натрупване, след приключена и натрупана във фискалната памет сметка на клиента.
Документирането на „сторно” операция при работа с фискално устройство става чрез издаване на касова бележка от кочан. Касовата бележка от кочан, издадена във връзка с извършване на „сторно” операция съдържа реквизитите съгласно чл. 35, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г.и надпис “СТОРНО“, номер, дата и час на издаване на фискалната касова бележка, по повод на която се издава сторно документът, причината за „сторно” операцията и данни за клиента, когато последният е едноличен търговец или юридическо лице. Попълването на всички реквизити е задължително, тъй като сторно операцията води до намаляване на оборота, записан във фискалната памет на устройството.
Така издадената “сторно” бележка служи за документиране на извършена сторно операция при грешно регистрираната сума и е основание за намаляване на регистрирания във фискалната памет оборот.
Във конкретният случай, при грешно регистрирана сума чрез фискално устройство с осъществена дистанционнавръзка, трябва да се издаде сторно касова бележка от кочан, в която задължително да се впише номер, дата и час на издаване на фискалната касова бележка, по повод на която се издава сторно документа.
На основание цитираните разпоредби, при грешно регистрирана сума, няма задължение за уведомяване НАП за извършената корекция на оборота записан във фискалната памет на устройството.

Оценете статията

Вашият коментар