2_1629/01.11.2012 г.
Наредба №Н-18/13.12.2006 гчл.4, т.7
Подали сте запитване от няколко лица, производители на мартеници. В запитването сте описали, че лицата, които са го подали са еднолични търговци и физически лица, които са предимно пенсионери. В. Т. и Т. Д. не са търговци по смисъла на Търговския закон. Продавате мартеници максимум 15 дни в годината. Мартениците, които продавате в голямата си част са лично производство и само малка част закупувате.
Интересувате се, дали можете да продавате мартениците без касов апарат?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, изразявам следното становище по приложението на разпоредбите на Наредба №Н-18/13.12.2006 гза регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства и Закона за данък върху добавената стойност/ЗДДС.
Съгласно чл. 118, ал. 1 от ЗДДС всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят с длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
С оглед разпоредбата начл. 3, ал.1 на Наредба Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи и, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла наЗакона за пощенските услуги.
Изключение от задължението за използване на ФУ за регистриране на продажби на стоки и услуги правят лицата, респективно дейностите, изброени в чл.4 и 5 от цитираната наредба.
Лицата, упражняващи занаят по смисъла на Закона за занаятите,не са задължени да регистрират извършените продажби в търговски обект чрез ФУ, единствено когато едновременно са налице следните обстоятелства: регистрирани са като занаятчии, пенсионери са по инвалидност или за изслужено време и старост, извършват услугите с личен труд и не са търговци по смисъла на Търговския закон / чл.4, т.7 от Наредба №Н-18/13.12.2006 г./.
Видно от изложеното в запитването И. П. и М. И. не отговарят на едно от изискванията на чл.4, т.7 от Наредба №Н-18/13.12.2006 г., а именно: имат регистрирани ЕТ по Търговския закон, предвид което цитиранатаразпоредба не ги освобождава от задължението им да регистрирате извършените продажби намартеници чрез ФУ.
За да бъдат освободени от изискването за отчитане на продажбите с фискално устройство следва В. Т. и Т. Д. да отговарят на четирите горепосочени изисквания:
1.да са пенсионери по инвалидност или за изслужено време и старост / в случай, че Т. Д. не е пенсионер по инвалидност, тя няма да отговаря на това изискване и следва да отчита продажбите на мартеници чрез ФУ/
2.да не са търговци по смисъла на Търговския закон
3. да извършват услугите с личен труд/Това означава, че могат да продават мартеници само собствено производство. В случай, че продават мартеници, които не са собствено производство няма да отговарят натова изискване и следва да отчитат продажбите на мартеници чрез ФУ/
4. да са регистрирани като занаятчии, което означава да се впишат в регистъра БУЛСТАТ съобразно изискванията начл.4 от Закона за занаятите.
.
‘