НАРЕДБА Н-18, чл.4, т. 8

ОТНОСНО : Следва ли да се регистрира и отчита чрез фискално устройство упражняване на дейност като свободна професия- лекар, който не желае да бъде регистриран като ЕТ изаведения по ЗЛЗ или ЗЗ и да работи със здравна каса.
Във връзка с постъпило в Дирекция « ОУИ » …. Запитване с вх.№ ………/21.01.2010 г., е изложена следната фактическа обстановка:
През 2010 г. лице възнамерява извън работно време, в определени дни по няколко часа дневно, да упражнява дейност като свободна професия- лекар, тъй като същото не желае да се регистрира като ЕТ и заведение по ЗЛЗ или ЗЗ и да работи със здравна каса.
Поставен е следният въпрос:
Следва ли при упражняването на така описаната във фактическата обстановка дейност лицето да закупи фискално устройство, за да регистрира извършените лекарски услуги или на основание чл. 4, т. 8 от Наредба Н-18 е освободено от задължението да регистрира услугите с фискално устройство и следва да организира отчитане по подходящ начин
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
В чл.118, ал.4 от ЗДДС / Предишна ал. 3, изм.- ДВ-бр. 95 от 2009г., в сила от 01.01.2010г. / е разпоредено, че условията, редът и начинът за работа с фискално устройство се определят с Наредба № Н-18за реда за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, в сила от 01.01.2007 г., издадена от Министерството на финансите .
Разпоредбата на чл. 3, ал.1 от Наредба Н-18 на МФ/2006 г. предвижда, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.
В чл. 4, т. 8 от наредбата Н-18/2006 г. на МФ е регламентирано изключение от това задължение за лицата, упражняващи свободна професия. Предвид разпоредбата на § 1, т. 29 от ДР на ЗДДФЛ, за да отговарят на дефиницията „лица, упражняващи свободна професия“, медицинските специалисти трябва да осъществяват за своя сметка професионална дейност, да не са регистрирани като еднолични търговци и да са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
Физически лица – медицинските специалисти, упражняващи медицинска практика могат да бъдат лица, упражняващи свободна професия, ако отговарят на разпоредбата на § 1, т. 29 от ДР на ЗДДФЛ.
Лицата, упражняващи свободна професия, нямат задължение да ползват фискално устройство, съответно да издават фискални касови бележки, но на основание чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ те следва да издават документ за придобитите от тях доходи по чл. 29 от ЗДДФЛ, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството (ЗСч). Срещу извършеното от здравно-осигурено лице плащане (освен ако не е извършено по банков път) задължително следва да бъде издаден документ, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от ЗСч.
Дирекция „ОУИ“- … напомня, че всеки отговор до определено лице се разпростира само по отношение на конкретния казус, при определена фактическа обстановка.

Оценете статията

Вашият коментар