НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 3, т. 1

5_23-22-1583/14.12.2009г.
Наредба № Н-8, чл.3, ал.3, т.1;
Фактическа обстановка: На бюджетно предприятие, което изплаща възнагражденията в рамките на текущия месец ежемесечно се налага корекция на декларация образец 6. Програмният продукт автоматично преизчислява дължимите вноски, като прихваща внесените в повече предходния месец.
Въпрос: Правилно ли е да осигурителя сам да прихваща надвнесени осигурително вноски?
Сроковете, съдържанието, редът, начинът за събиране и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените от тях лица, осигурителни каси, както и от самоосигуряващите се лица за държавното обществено осигуряване, учителския пенсионен фонд, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и облагаемия доход и данъка за доходи от трудови правоотношения по смисъла на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) се уреждат с Наредба № Н-8 /29.12.2005г., издадена от министъра на финансите.
На основание чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8,декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения – не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който са били дължими осигурителните вноски, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данъкът по чл. 42 ЗДДФЛ.
В цитираната Наредба не е предвиден специален ред за попълване и коригиране на декларация образец 6 от бюджетните предприятия, поради което се прилагат общите разпоредби.
Видно отуказанията, дадени за коригиране на декларация образец 6, корекция се извършва, когато се намалява размерът на декларираните задължения. В този случай, освен коригираните, се попълват и всички останали данни от съответната колона на подадената преди това декларация.
Декларация образец 6 се коригира след изрични указания на Националната агенция за приходите. С цел да Ви бъде дадено такова разрешение следва да предоставите писмено запитване в ТД на НАП-….., в което да опишете мотивите, налагащи корекцията.
Коригиращи декларации образец №6 се обработват от определени със заповед на Териториалния директор на НАП служители.
Обръщаме Ви внимание, че прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго, на основание чл.129, ал.1 от ДОПК.
В действащата към момента нормативна уредба не е дадена възможност на задължените лица сами да прихващат надвнесени осигурителни вноски.
Без оглед на гореизложеното, Ви информираме, че съгласно на чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си /БУЛСТАТ/в цялата кореспонденция с Националната агенция за приходите.

Оценете статията

Вашият коментар