Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г.на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства.

Относно:Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г.на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства.

Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОДОП »- е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество, осъществяващо дейност хотелиерство в гр…., стопанисва хотел «Обектът е нает по договор за наем, сключен с от 01.08.2010г. Същото дружество предлага хотелски услуги на индивидуални и организирани туристи, включващи най- често нощувка, застраховка и изхранване. Уточнено е в запитването, че горните пакети на хотелска услуга се предлагат чрез сайтове за виртуални оферти за продажба на ваучери като « Грабо Медия » АД. Съгласно условията, туристите закупуват ваучери по начин, указан във виртуалната оферта, като сумите постъпват по сметка на « Грабо Медия » АД, който от своя страна превежда тези суми на дружеството, намалени с 15 %, съгласно договора. За тази сума « Грабо Медия » АД издава фактура. При настаняване на туристите в хотела същите представят закупените ваучери, като след ползването на услугите се издава фактура по реда на чл. 113, ал. 1 от ЗДДСна всеки индивидуален клиент за пълната стойност на ваучера, заплатена от клиента, с подробно описаните услуги- нощувки, храна, застраховка и др.
В тази връзка сепоставя следния въпрос:
Следва ли дружеството да отразява на ФУ така предоставяните хотелски пакети във ваучери на « Грабо Медия » АД, при условие, че същото издава фактура на клиента за заплатената от него стойност по ваучера и всички суми се заплащат по банков път?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпросизразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта.
В чл. 118, ал. 3 от ЗДДС е дадена дефиниция на „ фискалния и системен бон ”, а именно: фискалният и системният бон са хартиени документи, регистриращи продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 наот 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби на търговските обекти чрез фискални устройства.
Следва да се има предвид, че ваучерите за пакети на хотелска услуга са заместващо парите платежно средство. Следователно при доставки на тези услуги, по които ползвателя извършва плащане с ваучер, търговецът е задължен да издаде фискална касова бележка с отпечатана на отделен ред сума платена с ваучер.
Всяко фискално устройство от одобрен за България тип има възможност да отчита различни видове плащания, чиито имена се програмират в устройството в зависимост от обичайната практика на обекта.
За постигане на по-детайлна и ясна отчетност в случай на извършване на плащания различни от тези в брой за приключване на фискалната касова бележка следва да се използва някой от допълнителните видове плащания с подходящо програмирано наименование (например: “с чек“, “с купон“, “с ваучер“, “с карта“ и др.). Прилагането на такъв начин на програмиране и регистриране позволява в рамките на деня сумата платена с допълнителния вид плащане да бъде визуализирана и контролирана чрез пускане на дневен финансов отчет. В отчета тази сума се отпечатва на отделен ред заедно с програмираното наименование.
Когато програмирането на точното наименование на плащането не може да бъде извършено е възможно използването на някой от наличните видове допълнителни плащания при условие, че бъде създаден ясен регламент при регистрацията и контролът.
Обръщаме внимание, че съгласно разпоредбата на чл.25, ал.1 от Наредба № Н-18/ 2006г. независимо от документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 1 – за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1.
Когато клиентът плаща покупката с ваучер и има доплащане в брой трябва да издадете фискална касова бележка със смесено плащане.

Оценете статията

Вашият коментар