начисляването на ДДС, включването в дневниците за покупки и продажби, справката-декларация по ДДС при покупката и продажбата на:

В Дирекция ”ОДОП” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 96-00-229/ 18.06.2014г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС. Дейностите, които извършва са: изкупуване на излезли от употреба моторни превозни средства/ИУМПС/, разкомплектоване, продажба на авточасти втора употреба на ФЛ и ЮЛ, продажба на отпадъци от черни и цветни метали на ЮЛ. Фирмата притежава необходимите регистрационни документи в РИОСВ, регламентирани от Закона за управление на отпадъците. Към настоящия момент фирмата не е упражнила правото си на избор по чл.143, ал.3 от ЗДДС. Начисляването на ДДС е по общия ред.
Поставени са въпроси относно начисляването на ДДС, включването в дневниците за покупки и продажби, справката-декларация по ДДС при покупката и продажбата на:
1.Закупени ИУМПС от ФЛ, отписани от КАТ в България /бракувани за отпадък/.
2.Закупени ИУМПС от ЮЛ, отписани от КАТ в България /бракувани за отпадък/.
3.Закупени коли втора употреба от дилър на стоки втора употреба по чл.143 от ЗДДС на територията на България с произход страни от ЕС.
4.Закупени МПС /коли и камиони/ – втора употреба от страни от ЕС.
5.Продаване на авточасти втора употреба на ФЛ и ЮЛ в България, получени от разкомплектоването.
6.Продаване на отпадъци от черни и цветни метали на ЮЛ в България, получени от разкомплектоване.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 143, ал.1 от ЗДДС, разпоредбите на глава 17 се прилагат за доставка, извършена от дилър, на стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции, антикварни предмети, доставени му на територията на страната или от територията на друга държава членка от:
1. данъчно незадължено лице;
2. друго данъчно задължено лице, регистрирано по този закон, когато предмет на доставката е стока, освободена по чл. 50, ал. 1, или от регистрирани за целите на ДДС лица в друга държава членка, освободени от данък съгласно законодателството на съответната държава на аналогични основания;
3. друго данъчно задължено лице, което не е регистрирано по този закон, или от данъчно задължено лице от държава членка, което не е регистрирано за целите на ДДС, когато предмет на доставката са стоки, които са дълготрайни активи по смисъла на съответното счетоводно законодателство;
4. друг дилър, прилагащ специалния ред на облагане на маржа на цената.
По смисъла на чл.143, ал.3 от ЗДДС, дилърите имат право да прилагат разпоредбите на тази глава и по отношение доставката на:
1. произведения на изкуството, предмети за колекции или антикварни предмети, които са внесли;
2. произведения на изкуството, доставени им от техните автори или от наследниците им.
Доколкото Вашето дружество не търгува с произведения на изкуството, предмети за колекции или антикварни предмети, които са внесени, произведения на изкуството, доставени от техните автори или от наследниците им, не е налице хипотезата на чл.143, ал.3 от ЗДДС.
В допълнение, следва да се има предвид и следното:
Съгласно параграф 1, т.19 от ДР на ЗДДС, “стоки втора употреба“ са употребявани движими вещи, годни за по-нататъшна употреба в същия вид или след ремонт, които могат да се използват по предназначението, за което са създадени.
Доколкото е пояснено, че се закупуват автомобили и същите се разкомплектоват за резервни части, то специалния ред за облагане на маржа е неприложим.
Съгласно § 2, ал.1 от ДР на Закона за движение по пътищата, снетите от отчет пътни превозни средства се считат за отпадъци по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците.
Съгласно разпоредбата на чл.163а, ал.1 от ЗДДС данъчното събитие на доставките на стоки и услуги, посочени в приложение № 2 към глава деветнадесета „а” възниква съгласно общите правила на закона. Видно от приложение 2, част първа, този специален режим се отнася за следните доставки:
– битови отпадъци, производствени отпадъци, строителни отпадъци, опасни отпадъци, отпадъци от черни и цветни метали, отпадъци от черни и цветни метали с битов характер,
– услуги по добив, обработка или преработка на отпадъци посочени по-горе.
В ал.2 на чл.163 а е посочено, че данъкът за доставките по ал. 1 на чл.163 ае изискуем от получателя – регистрирано по този закон лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.
Разпоредбата на чл.163б указва как се извършва начисляването на данъка, когато доставчикът е данъчно задължено лице и когато е данъчно незадължено лице.
По смисъла на чл.163б, т.1 от ЗДДС, когато се закупуват ИУМПС от данъчно задължени лица – ЮЛ, начисляването на данъка се извършва с протокол по чл.117, ал.2 от ЗДДС.
По смисъла на чл.163б, т.2 от ЗДДС, когато се закупуват ИУМПС от данъчно незадължени лица – физически лица, начисляването на данъка се извършва с общ протокол за всички доставки, за които данъкът е станал изискуем през съответния данъчен период – когато доставчици са физически лица, които не са данъчно задължени; протоколът се издава на последния ден на съответния данъчен период.
Съгласно чл.82, ал.5 от ЗДДС, данъкът е изискуем от получателя – регистрирано по този закон лице, в случаите на чл. 163а независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено по закона лице.
По смисъла на чл.86, ал.1 от ЗДДС, регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Съгласно чл.69, ал.1, т.3 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне изискуемия от него данък като платец по глава осма.
За закупени коли втора употреба от дилър на стоки втора употреба по чл.143 от ЗДДС на територията на България, за приложими общите разпоредби на ЗДДС.
За закупените МПС-втора употреба от страни от ЕС, доколкото не е изяснено дали доставчиците са дилъри или не, са възможни различни хипотези.
Ако доставчиците са дилъри, то съгласно чл.13, ал.4, т.1 от ЗДДС не е налицевътреобщностно придобиване за придобиването на стоки, за които доставчикът прилага специален ред на облагане за стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, определен в законодателството на съответната държава членка.
Ако доставчикът прилага общия ред и е регистрирано по ДДС лице, за Вас съгласно чл.13, ал.1 от ЗДДС е налице ВОП. Вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Съгласно чл.84 от ЗДДС, данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.
При продажбата на авточасти /на ФЛ и на ЮЛ/, съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС е налице облагаема доставка и за нея е приложима ставката по чл.66, ал.1, т.1 от ЗДДС в размер на 20 %.
При продажба на отпадъци от черни и цветни метали са приложими разпоредбите на чл.163а, ал.2 от ЗДДС, само ако получателите са регистрирани по ЗДДС лица.
В този случай, Вие като доставчик на стоки в приложение №2, част първа, следва да документирате доставката с издаване на фактура, в която като основание за неначисляване на данък се посочва “чл. 163а, ал. 2“.
Следва да се има предвид, че всички издадени и получени от Вас фактури, както и издадените от Вас протоколи се отразяват в отчетните регистри.

Оценете статията

Вашият коментар