НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 1,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 2,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 3,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 4

5_23-22-1298/04.08.2014 г.
НООСЛБГЛЧМЛ, чл. 1, ал. 1-4;
В запитването е изложена следнатафактическа обстановка:
Г-н В с ЕГН 6666666 е самоосигуряващо се лице, което за периода 1997-2002 г. се е осигурявало в качеството си на собственик на ЕТ.Видно от справка от информационната система на НАП, от 01.04.2002 г. до 15.04.2009 г.г-н В се е осигурявал като собственик на ЕООД за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и общо заболяване и майчинство. Лицето декларира, че прекратява трудова дейност от16.04.2009 г.
На 03.04.2014 г. г-н В е подал декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице(Окд 5), с която e декларирал започване на трудовадейност като собственик на ЕООД, считано от 01.04.2014 г. и е изразил желание да се осигурява за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и общо заболяване и майчинство.
Във връзка с описаната фактическа обстановкапоставяте следниявъпрос:
Следва ли да се възобнови осигуряването на лицето за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и общо заболяване и майчинство?
Предвид изложената фактическата обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следнотостановище:
Редът за осигуряване на самоосигуряващите се лица е регламентиран в НООСЛБГЛЧМЛ.
На основание чл. 1, ал. 1 от наредбата, задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица-членове на неперсонифицирани дружества, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
Съгласно чл. 1, ал. 2, изречение първо от НООСЛБГРЧМЛ, при започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Видът на осигуряването се определя с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, която се подава от самоосигуряващото се лице в компетентната териториална дирекция на НАП в 7- дневен срок от започването или от възобновяването на трудовата дейност. При прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност, както и при започване на друга трудова дейност през календарната година самоосигуряващото се лице не може да променя вида на осигуряването. При започване и възобновяване на трудовата дейност, ако декларацията за вида на осигуряването не е подадена в 7-дневния срок, лицето подлежи на осигуряване само за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт (аргумент чл. 1, ал. 3 от НООСЛБГРЧМЛ).
На основание чл. 1, ал .4 от НООСЛБГРЧМЛ, видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до края на януари на съответната календарна година.
Цитираната разпоредба се прилага в случаите, в които осигуряването продължава от предходната календарна година. В конкретният случай, видно от справката от информационната система на НАП, г-н В епрекратил дейност от 16.04.2009 г. и е възобновил дейност от 01.04.2014 г., поради което не попада в хипотезата на чл. 1, ал. 4 от НООСЛБГРЧМЛ. Тъй като лицето не е извършвало дейност до 31.03.2014 г., не е налице промяна на вида на осигуряването, а възобновяване на трудова дейност, респективно възобновяване на осигуряването.
Самоосигуряващото се лице е спазило 7-мо дневния срок, регламентиран в чл. 1, ал. 3, изречение трето от НООСЛБГРЧМЛ и на 03.04.2014 г. е подало декларация за регистрация на самоосигуряващо се лицеОкд 5, с която декларира започване на дейност като собственик на ЕООД, считано от 01.04.2014 г. и желанието си да се осигурява за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и общо заболяване и майчинство.
Неприложим е и текста на чл. 1, ал. 3, изречение второ от наредбата, тъй катоне е налице прекъсване и възобновяване на трудова дейност, както изапочване на друга трудова дейност през календарната година.
Предвид гореизложеното няма пречкасамоосигуряващото се лице да се осигурява за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и общо заболяване и майчинство, считано от 01.04.2014 г.

Оценете статията

Вашият коментар