облагане по ЗДДС на отпадъци

ОТНОСНО: облагане по ЗДДС на отпадъци
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-. свх. № ….. от 09.07.2010г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС. Предстои сключване на договор за разрушаване на стара сграда, като е предвидено разрушаването да се извърши с машини и работници на дружеството и разходите за гориво и труд са за негова сметка. При разрушаването на сградата се добиват метални, бетонни и тухлени отпадъци. Съгласно договора, дружеството ще получи металните отпадъци. Същите ще се предават/до завършване на обекта/ на фирма за изкупуване на отпадъци, която е регистрирана по ЗДДС.
Поставени са следните въпроси:
1.По кой ред на облагане по ЗДДС трябва да се отчете така представената операция.
2.Какви данъчни документи следва да издаде дружеството и какви възложителят.
3.Как се определя данъчната основа по т.2.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
В глава 19 „а“ на ЗДДС е предвиден специален ред на облагане на стоки и услуги, изброени в Приложение № 2 към закона. Там са посочени: доставка на битови, производствени, опасни и строителни отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/, както и при доставка на услуги по техния добив, обработка и преработка.
Схемата на “обратно начисляване“ на ДДС при доставка на горецитираните отпадъци и услуги изисква данъкът да се дължи от получателя по доставката, когато той е регистрирано по закона лице и то независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено по закона лице /чл.82, ал.5 от ЗДДС/.
Предвид гореизложеното, при получаване на отпадъци от собственика на сградата, за Вас като получател по доставка по глава 19 „а” от закона, възниква задължение за „обратно начисляване” на данък.
За целта е необходимо да издадете протокол, съгласно разпоредбите на чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС, по смисъла на които протокол се издава задължителнов случаите по чл. 82, ал.5 от регистрираното лице – получател по доставката.
На основание чл. 163в от ЗДДС, при последващата продажбана отпадъците, Вие, като доставчик – регистрирано по ЗДДС лице, следва да документирате доставките, посочени в приложение № 2 към глава 19 “а“ от ЗДДС, с получател – регистрирано по ДДС лицес издаване на фактура, в която като основание за неначисляване на данък да посочвате -“чл.163а, ал.2 от ЗДДС“.
Само когато получателят по горепосочените доставки не е регистрирано по ЗДДС лице, данъкът върху добавената стойност, съгласно разпоредбата на чл. 82, ал. 1 от ЗДДС, е изискуем от доставчика – регистрирано по ЗДДС лице. В този случай, Вие като доставчик следва да начислите данъка на основание чл. 86, ал. 1 от ЗДДС, като издадете данъчен документ, в който следва да посочите данъка на отделен ред.
Относно данъчната основа на тези доставки е необходимо да се съобразят общите разпоредби на чл.26 и чл.27 от ЗДДС.
Съгласно чл. 26, ал.2 от ЗДДС данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Съгласно ал.3 от същия законов текст данъчната основа по ал. 2 се увеличава с всички
други данъци и такси, когато такива са дължими за доставката; всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката; съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, пряко свързани с доставката.
Следва да имате предвид, че в чл. 27 от ЗДДС се предвиждат особени случаи при определяне на данъчната основа. Съгласно чл. 27, ал.3, т.1 от ЗДДС при доставка между свързани лица, данъчната основа е пазарната цена.

Scroll to Top