облагане с данък при източника по реда глава трета от ЗКПО и деклариране на удържания данък.

Изх.№….

Гр.София
ДО “……….. БАНКА”АД
КОПИЕ:
ДИРЕКЦИЯ “ОУИ”
Относно: облагане с данък при източника по реда глава трета от ЗКПО и деклариране на удържания данък.
Уважаеми господа,
Внае постъпило писмо от “……. банка”АД с вх.№ 24-28-295/31.05.2006г. с поставени въпроси, относно данъчното третиране по реда на чл.34 от ЗКПО, във връзка с чл.12 от закона, на изплатени лихви на чуждестранни лица.
Съгласно компетентността на Изпълнителния директор на НАП, установена в чл.10, ал.1, т.4 от Закона за НАП, изразявам следното становище:
1.По първия поставен въпрос: Следва ли платецът на доход да подава декларация по чл.55, ал.4 от ЗКПО за данък, който е внесен за негова сметка?
На основание чл.55, ал.4 от ЗКПО лицата, удържали и внесли данък при източника по реда на чл.34, във връзка с чл.12 от ЗКПО за начислени доходи на чуждестранни лица, декларират това обстоятелство пред териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по място на регистрация или където подлежи на регистрация платецът на доходите, с декларация по образец. Съгласно чл.50, ал.2 от ЗКПО, в сила от 01.01.2006 г., когато данъкът по чл. 34, ал. 1 и 4 не е удържан и внесен по съответния ред, той се дължи солидарно от данъчните субекти по този закон и лицата, задължени да удържат данъка при източника. Т.е. законодателят предвижда надлежно удържане на данък от платеца на дохода и внасянето му в бюджета за сметка чуждестранното лице. Наличието на солидарно задължение за платеца и получателя на дохода не отменя задължението на първия да подаде данъчна декларация по чл.55, ал.4 от ЗКПО. Още повече, че той не е приложил законовия ред за удържане на данъка.
2.По втория поставен въпрос: Следва ли данъкът, удържан върху доходи от лихви, ежемесечно начислявани и изплащани на чуждестранни лица, да се декларира по реда и в сроковете на чл.55 от ЗКПО?
На основание чл.34, ал.4, във връзка с чл.12, ал.2, т.1 от ЗКПО, когато юридическите лица начисляват на чуждестранни лица и на чуждестранни неперсонифицирани дружества доходи от лихви, включително лихви, съдържащи се във вноските по финансов лизинг и те не са реализирани чрез място на стопанска дейност по смисъла на този закон или определена база по смисъла на § 1, т. 24 от ДР на ЗОДФЛ, същите следва да удържат данък при източника, който е окончателен.
Както вече споменахме по-горе от 01.01.2006год. е в сила нова разпоредба на чл.51, ал.5 от ЗКПО, съгласно която данъчната декларация за удържаният и внесен в бюджета данък при източника, се подава в срока за внасяне на данъка по чл. 55, ал. 1, а именно до края на месеца, следващ месеца на начисляването. В закона не е предвиден специален ред или облекчен режим, от който да могат да се възползват банките или другите финансови институции.
С оглед гореизложеното считам, че следва да прилагате общия ред за деклариране на удържания данък върху доходи от лихви на чуждестранни лица, а именно ежемесечно – до края на месеца, следващ месеца на начисляване на лихвите, с утвърдена от Министъра на финансите декларация по образец.
3.По третия поставен въпрос: Как следва да се определи датата на начисляване на доходи от лихвина чуждестранно лице, подлежащи на облагане с данък при източника, по договор за финансиране, при което лихвата не се изплаща текущо, а се капитализира?
Съгласно разпоредбата на чл.34, ал.4 от ЗКПО лицата-платци на доходи, облагаеми с данък при източника, следва да удържат данъка, когато начисляват посочените доходи.
Видно от цитираната законова норма, удържането и внасянето на данъка е обвързано с начисляването на дохода, а не с изплащането му. Следователно, върху всички начислени суми за лихви през месеца, подлежащи на облагане с данък при източника, следва да бъде удържан данък. Обстоятелството, че същите се капитализират в главницата на дълга и ще бъдат изплатени на по-късен етап не променя принципа на закона – данъкът при източника се удържа от платеца при начисляване на дохода.
С уважение:
,
Изпълнителен директор на НАП

Оценете статията

Вашият коментар