общата система на данъка върху добавената стойност.

№159-1/11.02.2014г.
ЗДДСчл.46, ал.1, т.5
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, заведено с вх.№ …….. в регистъра на дирекцията, в което е изложена следната фактическа обстановка:
ЕООД е регистрирано по ЗДДС лице. Дружеството е с основен предмет на дейност посреднически услуги, свързани с покупко- продажба на дружествени дялове. За целта са сключени договори както с продавачите на дялове, така и с купувачите. Възнаграждението за услугите е определено като процент от сумата по договора. Продавачите и купувачите са регистрирани на територията на страната. След окончателно приключване на сделката пред нотариус и вписване на новите обстоятелства в Търговския регистър, на дружеството ще бъдат приведени по банков път възнагражденията и ще се издадат фактури.
Въпросът, който Ви интересува епосредническата услуга попада ли в обхвата на чл.46, ал.1, т.5 от ЗДДС.
При така изложената фактическа обстановка, предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/, Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
По силата на чл.46, ал.1, т.5 от ЗДДС освободена доставка есделката, включително договарянето, свързана с дружествени дялове, акции или други ценни книжа и техни деривати, с изключение на управлението и отговорното пазене; това не се отнася за ценни книжа, установяващи права върху стоки или услуги извън посочените в този член.
Терминът договаряне няма определение за целите на прилагането на ЗДДС. Такова липсва и в Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006г. относно общата система на данъка върху добавената стойност.
Според тълкуването на термина „договаряне“ , което СЕС е направил в т. 23 от свое Решение по дело С- 453/05, това понятие има предвид дейност, извършвана от посредник, който не притежава качеството на страна по договор във връзка с финансов продукт и чиято дейност е различнаот типичните договорни престации, извършвани от страните по такива договори. Това е услуга, извършвана в полза на една от страните по договора, като целта е да се сключи договор от две страни, без преговарящият да има собствен интерес от съдържанието на договора. Обратно, не е налице дейност по договаряне, ако една от страните възложи на подизпълнител част от материално- техническите действия, свързани с договора.
Следователно, за определяне данъчното облаганена този вид услуги от съществено значение е дали посредническите услуги са довели до сключване на договор за покупко – продажба на дружествени дялове или не.
За да се определи договарянето като освободена доставка по смисъла на чл.46, ал.1, т.5 от ЗДДС следва посредническитеуслуги да са довели до сключването на договор.
Ако указаните услуги не са довели до сключването на договор за покупко-продажба на дружествени дялове, същите не следва да се считат заосвободени по смисъла на чл.46, ал.1, т.5 от ЗДДС, тъй като „договарянето“ не е довело до извършване на освободената доставкапродажба на дялове.
Такова становище е изразено в писмоизх.№ 24-34-93/30.03.2011г. на изп. директор на НАП, което можете да намеритев система «Въпроси и отговори» на страницата на НАП на адрес: www.nap.bg.

Оценете статията

Вашият коментар