общата система на данъка върху добавената стойност (Директива 2006/112/ЕО) – освен в случаите на внос;

В Дирекция ОДОП – ………………… постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 96-00-399/ 22.10.2014г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството, в рамките на дейността си има търговия с недвижима собственост и възнамерява да закупи къща в Белгия с цел продажба или отдаване под наем. Завършването на обекта е предвидено в началото на 2015г. Според белгийското законодателство, сделката се облага с ДДС от 21 %. Дружеството не упражнява стопанска дейност в Белгия.
Поставени са следните въпроси:
1.Покупката на недвижимо имущество от българско юридическо лице в друга държава членка може ли да бъде вътреобщностна доставка, освободена от ДДС?
2.В случай, че не, по какъв начин и при какви условия и срокове може ДДС, платено в Белгия да бъде възстановено?
3.В случай, че сделката се осъществи и имотът бъде отдаден под наем:
– доходите от наема облагат ли се с ДДС? В случай, че да, в коя държава трябва да се внесе?
-в коя държава и по какъв ред ще се обложат доходите от наем?
4.В случай, че имотът бъде продаден, по какъв ред ще се обложи печалбата от тази сделка?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
В Закона за данъка върху добавената стойност, вътреобщностните доставки са разписани в чл.7 от ЗДДС и за тях е приложима нулева ставка на данъка съгласно чл.53, ал.1 от ЗДДС. Съгласно чл.7, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е налице горната хипотеза, задължително условие е стоката-предмет на доставката да се транспортира от територията на страната до територията на държава членка.
В конкретния случай, предмет на доставката е недвижим имоти същата не би могла да се третира като вътреобщностна. Съответно, за Вас като получател по тази доставка няма да е налице вътреобщностно придобиване, тъй като няма транспортиране на стока до територията на страната. Както е пояснено – предмет на доставката е недвижим имот в Белгия. Относно възможностите тази доставка да е освободена от ДДС, следва да се проучи законодателството на Белгия – мястото на изпълнение на съответната доставка.
По втори въпрос:
В Наредба № Н-9 от 16.12.2009г. за възстановяване на ДДС на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка на ЕС, следва да се съобразят разпоредбите от чл.13 до чл.16 на същата. Данъчно задължено лице, установено на територията на страната, което иска да му бъде възстановен данък върху добавената стойност от друга държава – членка на Европейския съюз, за начислен му за закупени от него стоки, получени услуги или осъществен внос на територията на същата, следва да отговаря на условията, предвидени в държавата членка по възстановяване.
В този смисъл, Вашите правата и задължения,както и периодите за упражняване на правото за възстановяване са съгласно законодателството на държавата членка по възстановяване – в случая – Белгия.
Правото на възстановяване на данък върху добавената стойност се упражнява чрез подаване по електронен път на искане за възстановяване, подписано с квалифициран електронен подпис, до компетентния орган за възстановяването в държавата членка по възстановяване, посредством създадено за целта WEB-базирано приложение на страницата на Националната агенция за приходите чрез въвеждане на данните през приложението или подаване на предварително създаден файл с формат и структура съгласно приложение № 1.
Искането за възстановяване трябва да съдържа следната информация:
1. име и пълен адрес на лицето;
2. адрес за връзка по електронен път;
3. описание на стопанската дейност, за която са предназначени придобитите стоки и услуги, чрез хармонизирани кодове, определени в чл. 34а, пар. 3, втора алинея от Регламент (ЕО) 1798/2003 на Съвета;
4. период на възстановяване, обхванат от искането;
5. декларация от заявителя, че не е извършвал доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на държавата членка по възстановяване по време на периода на възстановяване с изключение на транспортни услуги и спомагателни услуги за тях, представляващи освободени доставки с право на данъчен кредит или облагаеми с нулева ставка, и/или доставки, за които получателят е лице – платец на данъка, съгласно законодателството на държавата членка по възстановяването;
6. идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност и префикс BG;
7. данни за банкова сметка, включително кодовете IBAN и BIC.
Освен горната информация, искането за възстановяване трябва да съдържа и следните данни от фактурите:
1. име и пълен адрес на доставчика;
2. идентификационен номер за целите на данъка върху добавената стойност или данъчния референтен номер на доставчика, определен от държавата членка по възстановяване в съответствие с разпоредбите на чл. 239 и 240 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност (Директива 2006/112/ЕО) – освен в случаите на внос;
3. префикс, определен от държавата членка по възстановяване в съответствие с разпоредбите на чл. 215 от Директива 2006/112/ЕО – освен в случаите на внос;
4. дата и номер на фактурата;
5. данъчна основа и размер на данъка, изразени в съответната валута;
6. размер на подлежащия на възстановяване данък върху добавената стойност, изразен в съответната валута, изчислен в съответствие с коефициента за определяне на правото на частичен данъчен кредит по чл. 73 от Закона за данък върху добавената стойност на лицето, приложим за периода на подаване на искането, ако за конкретната доставка лицето има право на частичен данъчен кредит;
7. коефициент за частичен данъчен кредит, изразен като процент – когато лицето има право на частичен данъчен кредит;
8. естеството на придобитите стоки и услуги, описани в съответствие с кодовете съгласно приложение № 2; когато се използва код 10, се посочва и естеството на доставените стоки и услуги.
По трети и четвърти въпрос:
По ЗДДС:
При отдаване под наем на недвижим имот в Белгия:
Общото правило за определяне мястото на изпълнение на доставка на услуга, когато получател по същата е данъчно задължено лице, се съдържа в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
Изключение от това правило се съдържа в чл. 21, ал. 4, т. 1, б. “а” от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот.
Критерият за прилагане на общото правило или изключението относно определяне мястото на изпълнение на доставка на услуга е дали същата е свързана с конкретен недвижим имот или не.
Предвид гореизложеното, доставката по отдаване под наем на имот в Белгия е с място на изпълнение на територията на Белгия.
Тази доставка е извън територията на страната, но следва дружеството да се запознае с разпоредбите на ДДС в Белгия с цел правилно изпълнение на съответните данъчни задължения.
По ЗКПО:
Приходите от наем на недвижимо имущество и от разпореждане с такова се отчитат съгласно счетоводно законодателство и приложимите счетоводни стандарти на страната. Те влизат в общата маса на приходите на предприятието и участват при формирането на счетоводнияфинансов резултат по смисъла на § 1, т. 16 от допълнителните разпоредби на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/. За този вид приходи не са предвидени специални разпоредби във връзка с данъчното облагане, т.е. те са признати за данъчни цели, съответно – участват по общия ред на закона при определяне на данъчния финансов резултат, който на основание чл. 18 от ЗКПО е счетоводният финансов резултат, преобразуван по реда на този закон. С оглед разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗКПО е определено, че местните юридически лица се облагат с данъци по този закон за печалбите и доходите си от всички източници в Република България и в чужбина, т.е. облага се световния доход на предприятието.
В запитването си не сте посочили какви са намеренията на дружеството след закупуването на недвижимия имот /за какво точно ще се използва/ и дали дружеството ще формира място на стопанска дейност в чуждата държава.
Тъй като в писмото е посочено, че ще се закупува недвижим имот, които се намира в Белгия е необходимо да се имат предвид разпоредбите на Спогодбата между Народна република България и Кралство Белгия за избягване на двойното облагане с данъци на дохода и имуществото с оглед съблюдаване на правото на едната договаряща държава да осъществява данъчно облагане, а другата договаряща държава да прилага съответен метод за освобождаване от двойно данъчно облагане.
Компетентността да тълкува конкретни текстове от спогодбите е на дирекция СИДДО към ЦУ на НАП, поради което запитването ще бъде изпратено за отговор на посочената дирекция.

Оценете статията

Вашият коментар