общата система на данъка върху добавената стойност (Регламент) Съгласно чл.51, пар.1 от Регламента същото служи, в съответствие с обяснителните бележки от Приложението към посоченото удостоверение, за

3_427/08.02.2012г.
ЗДДС, чл.173, ал.5
ЗДДС, чл. 69
Според изложеното в запитването фондацията кандидатства за финансиране на проект по грант на Европейската комисия към Главна дирекция „Правосъдие” по програма „Основни права и гражданство”. Разходите, предвидени по бюджет, са за извършване на обучения, консултации и ремонтни дейности. Допълнително е уточнено по телефона, че във връзка с изпълнение на този проект ще се изпълняват дейности по обучение и консултации на съдии и ремонт на съдебни зали чрез подизпълнители. Финансирането за тези дейности ще се получи и средствата ще се изразходват за посочените разходи, като няма да се реализира печалба, т.е. фондацията ще извършва само нестопанска дейност.
Предвид изложеното се поставят следните въпроси:
1. Има ли специален режим на действие на ЗДДС по отношение дейностите по проекти, директно финансирани от Европейската комисия и по-конкретно по проекти, финансирани по програма „Основни права и гражданство”?
2. Има ли фондацията право на приспадане на данъчен кредит за материалите и услугите, които ще се използват за осъществяване на дейностите по проекта?
С оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ,бр.99 от 16.12.2011г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн.ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВ, бр. 84 от 28.10.2011 г.) изразяваме следното становище:
Следва да се отбележи, че към настоящия момент фондацията нямавсе още сключен договор за финансиране на проект на Европейската комисия, поради което изразеното по-долу становище ще има принципен характер. При това положение са налице следните хипотези:
1. При изпълнение на проекта фондацията извършва доставки в полза на Европейската комисия.
В този случай е необходимо да се има предвид разпоредбата на чл.173, ал.5 от ЗДДС. Съгласно цитираната разпоредба облагаеми с нулева ставка са доставките на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната на стойност над 400 лв., по които получатели са институциите на Европейските съюз, Европейската общност за атомна енергия, Европейската централна банка, Европейската инвестиционна банка или органите на Европейския съюз, към които се прилага Протоколът за привилегиите и имунитетите на Европейския съюз, при ограниченията и условията на този протокол и споразуменията за неговото прилагане или споразуменията за седалищата и при условие, че това не води до нарушаване на конкуренцията. За прилагането на нулевата ставка доставчикът е длъжен да разполага с писмени документи, удостоверяващи договорните отношения със съответните институции на Европейския съюз, фактура за доставката и удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък, потвърдено от съответния компетентен орган на държавата членка домакин. В §1, т.5, б.”а” от ДР на ППЗДДС е дадено определение на понятието “държава домакин“. Според посочената разпоредба „държава домакин” за целите начл. 109 и чл.110 е държавата, в която лицата са установени или имат седалище съгласно международните конвенции за създаването им или в споразуменията за тяхното създаване – за международните организации. Посоченото удостоверение за освобождаване от данък върху добавената стойност е по образец – приложение ІІ към Регламент за изпълнение (ЕС)№282/2011 на Съвета от 15 март 2011г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (Регламент) Съгласно чл.51, пар.1 от Регламента същото служи, в съответствие с обяснителните бележки от приложението към посоченото удостоверение, за потвърждение, че сделката попада в обхвата на освобождаването по силата на чл.151 от Директива 2006/112/ЕО. Удостоверението се подпечатва от компетентните органи в държавата членка домакин.
При наличието на подпечатано удостоверение по посочения образец, с което се потвърждава, че съответната сделка попада в обхвата на освобождаването по силата на чл.151 от Директива 2006/112/ЕО и изпълнени и останалите условия на чл.173, ал.5 от ЗДДС ще е приложима нулева ставка на данъка за облагаемите доставки на стоки и/или услуги с място на изпълнение на територията на страната и получател Европейската комисия. В този случай за фондацията ще е налице право на приспадане на данъчен кредит при спазване на условията на чл.71 от ЗДДС, съответно ограниченията по чл.70, като упражняването на същото е в срока по чл.72 от същия закон.
2. При изпълнение на проекта фондацията осъществява доставки, като получател е трето лице, а Европейската комисия предоставя средствата и същата няма да се възползва от определена стока или услуга.
В този случай превеждането на паричните средства от Европейската комисия на фондацията ще представлява плащане от трета страна за извършените от фондацията доставки на стоки и/или услуги във връзка с изпълнение на проекта. Получаването на паричните средства следва да се документира с първичен счетоводен документ, съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството(ЗСч). По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит е относимо изложеното в т.1 от настоящото изложение.
3. Във връзка с реализирането на проекта не е налице доставка, по която фондацията да се явява доставчик, респективно получените парични средства от Европейската комисия не могат да бъдат приети за насрещна престация за извършени доставки.
В този случай следва да се приеме, че получените парични средства са предназначени за финансиране на разходи, а не на такива пряко свързани с доставка. Същите следва да бъдат документиранис първичен счетоводен документ по чл.7 от ЗСч. По аргумент на чл.69 от ЗДДС в този случай за начисления данък във връзка с получени стоки и услуги няма да възникне право на приспадане на данъчен кредит, тъй като същите няма да се използват за облагаеми доставки.
При преценката относно характера на извършваните от фондацията доставки във връзка с изпълнение на проекта, респективно правото на приспадане на данъчен кредит е необходимо да се има предвид разпоредбата на чл.44 от ЗДДС. Съгласно чл. 44, ал.1, т.2 от ЗДДС освободена доставка е доставката на стоки и извършването на услуги от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер, когато доставката е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели. Цитираната разпоредба установява две основни предпоставки, при чието кумулативно наличие се изключва стопанският характер на доставката и същата се определя като освободена, а именно:
1. доставката да се извършва от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер;
2. доставката да е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели.
Следва да се има предвид, че предвиденото в ал. 1 на чл. 44 от ЗДДС освобождаване на доставките е допустимо единствено при условията на ал.2 на същата правна норма, а именно доколкото не нарушава правилата на конкуренцията. Следователно, ако в резултат на изпълнение на проекта фондацията осъществява доставки на стоки и услуги, чрез които се постигат целите, залегнали в устава й като юридическо лице с нестопанска цел и доколкото същите не водят до нарушаване правилата на конкуренция тези доставки следва да се третират като освободени.

Оценете статията

Вашият коментар