ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит законосъобразно ли е да се приспада данъчен кредит за разходите свързани с поддръжката, ремонта и експлоатацията на леки автомобили, които се

Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …./ 30.11.2012г. в Дирекция «ОУИ»-
са поставени следните въпроси:
Във връзка с чл.70 от ЗДДС относно ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит законосъобразно ли е да се приспада данъчен кредит за разходите свързани с поддръжката, ремонта и експлоатацията на леки автомобили, които сеизползват в основната икономическа дейност на фирмата – за транспортно обслужване на служители до обекта на фирмата, с цел извършване на строително-монтажни работи, извършване на снабдяване и др.
Предвид изложеното, във връзка с поставените от Вас въпроси изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
На основание чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл. 69 и 74 от закона, когато:
– е придобит, внесен или е нает мотоциклет или лек автомобил /т. 4/;
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 4, както и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с превозни средства по т. 4 /т. 5/.
В чл. 70, ал. 2 от ЗДДС са предвидени случаите, в които ограниченията на ал. 1, т. 4 и 5 от същата разпоредба не се прилагат. Според чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4 право на ползване на данъчен кредит е налице, когато:
– превозните средства по ал. 1, т. 4, които се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба /т. 1/;
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 1 /т. 4/.
Видно от цитираните разпоредби /чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4 от ЗДДС/, право на данъчен кредит е налице по отношение на:
– превозните средства по ал. 1, т. 4, които се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба;
-стоките или услугите, които са свързани с поддръжката и експлоатацията на придобит, внесен или нает мотоциклет или лек автомобил, който се използва единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба, по силата на чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4, във връзка с ал. 1, т. 4 и 5 от ЗДДС.
Предвид гореизложеното и доколкото от Вашето писмо става ясно, че ползвате леки автомобили за транспорта на служителите и снабдяване, които дейности не са след изброените, за Вас не възниква право на приспадане на данъчен кредит за поддръжката, ремонта и експлоатацията на леките автомобили на основание чл. 70, ал. 1, т. 5 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар