окончателен размер на осигурителен доход за 2009г., върху който се дължат здравноосигурителни вноски, изразяваме следното становище :

1_21/02.02.2010г.
ЗЗО, чл.40,ал.5
Във връзка с Ваше запитване с вх.№ …………., постъпило в
Дирекция „ОУИ” – гр……….., относно окончателен размер на осигурителен доход за 2009г., върху който се дължат здравноосигурителни вноски, изразяваме следното становище :
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Български гражданин е нает по трудов договор без посредник от казахстанска фирма. Трудът се полага в Република Казахстан където лицето пребивава повече от 183 дниза 2009г. Лицетоне се е възползвало от правото сида не заплаща здравноосигурителни вноски по силата начл.40а от ЗЗО за 2009г.и ежемесечно са му внасяни такивана основание чл.40,ал.5 от ЗЗО. Съгласно ЗДДФЛ лицето ще декларирав Българияполучения доход от Казахстан който е единствения за него. Поставя се въпроса : Следва ли към ГДД за 2009г. /обр. 2001а/ да се подавасправка за окончателен размер на осигурителен доход за същата година, попълнена в часттакасаещаздравноосигурителни вноскиТаблица 2 ?
С оглед нормативните разпоредбиизразяваме следното принципно становище :
Разпоредбата на чл. 33 от Закона за здравно осигуряване /ЗЗО/ определя кръга на задължителноосигуренитев Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ лица.
В закона са предвидени изключения за лицата по чл.33, ал. 1,т.1 – 2 от ЗЗОи по специално разпоредбите на чл. 40а, ал. 1 от с.з. в сила от 21.12.2004г.: „Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите.“
Видно от запитването лицето не се е възползвалоот възможността да подаде заявление преди напускане на страната по реда на чл. 40а от ЗЗО с оглед освобождаване от заплащане на здравноосигурителни вноски.
Следва да се има предвид, че лицата които не са подали заявление преди заминаването им в чужбина, при завръщането си в страната възстановяват здравноосигурителните си права по реда на чл.109, ал.1 от ЗЗО.
Предвид гореизложеното, при условие, че не подлежите на осигуряване на основание чл.40,ал. 1, 2 и 3 от ЗЗО, то следва да се осигурявате по реда на чл.40,ал. 5 от същия закон.
На основание чл.40, ал.5 от ЗЗО лицата, които не подлежат на осигуряване на някое от основанията, посочени в закона, са задължени да правят здравноосигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Тези лица за задължени и да извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.
Окончателния размер на осигурителния доход се определя по справка към годишна данъчна декларация почл.50 от ЗДДФЛ обр. 2004 неразделна част към нея,утвърдена от министъра на финансите. Лицата по чл.40,ал.5 от ЗЗО задълженида извършват годишно изравняване на осигурителния доход попълват Таблица 2 отсправката за окончателния размер на осигурителния доход. Съгласно указанията за попълване на Таблицата в т.5.6 е посочено че лицата по чл.40,ал.5 от ЗЗО попълват същата, когато са внасяли вноски по този ред и същевременно имат получени доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация.
Предвид гореизложеното, ако декларираният от Вас, облагаем доход в съответното приложение от декларацията, попада в изброените в т.5.6 от таблицата, то следва да извършвате годишно изравняване на осигурителния доход.

Оценете статията

Вашият коментар