Определяне на данъчна основа по ЗДДС при продажба на имот от АПСК

ЗДДС, чл. 26, ал. 2;
ЗДДС, чл. 26, ал. 3;
ЗДДС, чл. 45, ал. 1;
ЗДДС, чл. 45, ал. 3, във връзка с ал. 7.
Относно: Определяне на данъчна основа по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при продажба на имот – частна държавна собственост, извършена от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол
Фактическа обстановка:
Агенция за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) – администрация към Министерския съвет, е юридическо лице на бюджетна издръжка. На основание         чл. 22б, ал. 1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК) АПСК организира и осъществява процеса на приватизация в случаите, предвидени в този закон.
На основание чл. 8, ал. 10 от ЗПСК при приватизацията на имоти – частна държавна собственост, купувачът заплаща на АПСК режийни разноски в размер две на сто върху цената, които агенцията превежда по бюджета на областния управител по местонахождението на имота или по бюджета на министерството или ведомството, управлявало имота.
Във връзка с извършвана приватизация от АПСК на имот – частна държавна собственост поставяте следните въпроси:
1. Следва ли АПСК да фактурира на купувача отделно режийните разноски?
2. Следва ли при извършване на превода на режийните разноски по бюджета на съответните държавни органи АПСК да превежда на същите и начисления данък върху добавената стойност върху тях?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
ЗПСК урежда условията и реда за приватизация и следприватизационен контрол. Един от предвидените в закона способи за приватизация е прехвърляне чрез продажба на български физически или юридически лица с под 50 на сто държавно и/или общинско участие в капитала или на чуждестранни лица на имоти – частна държавна собственост с данъчна оценка над 10 000 лв. По силата на чл. 3, ал. 3, т. 3, б. ”д” и ал. 6 от ЗПСК решение за приватизация на тези имоти се приема от АПСК след предложение на ръководителя на ведомството, което управлява имота, или от областния управител в случаите по чл. 18, ал. 1 от Закона за държавната собственост. Съгласно чл. 8, ал. 6 от ЗПСК паричните постъпления от приватизацията на имоти – частна държавна собственост, с данъчна оценка над 10 000 лв., се внасят и отчитат в централния бюджет. По решение на АПСК след съгласуване с министъра на финансите паричните постъпления или част от тях могат да бъдат преведени по бюджета на съответния компетентен орган съгласно действащото законодателство.
Видно от цитираната нормативна уредба ЗПСК е предвидил специален ред за приватизацията на имоти, частна държавна собственост с данъчна оценка над 10 000 лв., при който съответният държавен орган не приема решението за приватизация на имота, не извършва разпоредителните действия със същия, както и като правило постъпленията от приватизацията не постъпват при него, а в централния бюджет. Както решението за приватизация, така и организацията и осъществяването на процеса на приватизация се извършват от АПСК. С оглед на това в тези случаи АПСК се явява доставчик по смисъла на чл. 11, ал. 1 ат ЗДДС, със всички произтичащи от това последици на закона относно начисляване на данъка върху добавената стойност при извършване на облагаеми доставки по реда на чл. 45 от ЗДДС, съответно деклариране и внасяне на същия. 
Относно определянето на данъчната основа на тези доставки, следва да се има предвид, че съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗДДС данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Съгласно ал. 3 от същия законов текст  данъчната основа по ал. 2 се увеличава със:
– всички други данъци и такси, когато такива са дължими за доставката;
– всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката;
– съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, като например комисионна, застраховка и други, пряко свързани с доставката.
Режийните разноски по чл. 8, ал. 10 от ЗПСК представляват съпътстващи разходи, начислени от доставчика на получателя, пряко свързани с доставката на недвижимия имот и с тях следва да се увеличи определена по чл. 26, ал. 2 от ЗДДС данъчната основа на същата. В тази връзка във фактурата, с която АПСК ще документира извършената доставка на имот със сумата на режийните разноски следва да бъде увеличена данъчна основа на доставката (достигнатата при търга цена). Върху формираната по реда на чл. 26, ал.3  от ЗДДС данъчна основа следва да бъде начислен данък върху добавената стойност. Предвид това АПСК не следва да фактурира на купувача отделно режийните разноски.
Доколкото размерът на режийните разноски, заплащани от купувача на АПСК по чл. 8, ал. 10 от ЗПСК и превеждането на същите по бюджета на областния управител по местонахождението на имота или по бюджета на министерството или ведомството, управлявало имота, се извършва по силата на изричаната законова разпоредба и не е обвързано с реален размер на направени от съответния държавен орган разходи във връзка с доставки на услуги за осъществяване на приватизационната процедура, както и предвид обстоятелството, че АПСК организира и осъществява процеса на приватизация в този случай, следва да се приеме, че не е налице доставка на услуги от държавния орган към АПСК. Тъй като задължението за начисляване на данъка по доставката, съответно внасянето му в бюджета, е за АПСК, а не за съответния държавен орган, при извършване на превода на режийните разноски по бюджета на съответните държавни органи АПСК не следва да превежда и начисления данък върху добавената стойност върху тях.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 45, ал. 1 и 3, във връзка с ал. 7 от ЗДДС определени видове доставки на земя и сгради имат характер на освободени, като на доставчика е предоставено право на избор да извърши същите като облагаеми. Следва да се има предвид, че в случаите, при които приватизационната сделка се извърши като освободена доставка, за съответния държавен орган може да възникне задължение за начисляване на данък по реда и при условията на чл. 79 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар