Определяне на данъчна оценка по реда на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) на недвижим имот, обособен след делба

3_2312/31.10.2016 г.
ЗМДТ, чл. 10, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 19, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 14
ОТНОСНО: Определяне на данъчна оценка по реда на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) на недвижим имот, обособен след делба
Според изложеното в запитването до 2014 г. е плащано за 1/2 идеална част от имот, находящ се в с. С, общ. С, с партиден №…………..004, състоящ се от паянтова сграда и земя 1400 кв.м, с данъчна оценка за половината имот в размер на 1612,80 лв., съответно данък върху недвижимите имоти /ДНИ/ — 2,26 лв. и такса за битови отпадъци /ТБО/ – 5,73 лв.
През месец декември 2013 г., поради промяна на обстоятелствата относно имота във връзка със съдебно решение за делба на същия, е подадена коригираща декларация в Община С. След извършената делба целият имот е разделен на два парцела. Единият имот, състоящ се от паянтовата сграда и земя с площ 670 кв.м, съгласно съдебното решение е възложен в дял на единия собственик, а на лицето е възложена в дял само земя от 730 кв.м. Посочено е още, че критериите за данъчната оценка на целия имот и на обособените впоследствие два имота не са се променили.
След подаване на коригиращата декларация, данъчната оценка на полагащия се на лицето имот се е оказала по – висока от оценката на ? от имота преди да бъде поделен и то при положение, че в старата данъчна оценка са влизали и сгради. Според лицето по-голямата данъчна оценка е в резултат на това, че данъчната служба е приела коефициента БС = 1, съгласно чл. 14, ал.2 от Норми за определяне на данъчната оценка на недвижим имот, който обаче изисква незастроеният имот да бъде определен с подробен устройствен план /ПУП/. Твърди се, че такъв ПУП за имота няма и че не е подавано заявление до Община С за изработването на съответен проект за това съгласно чл. 17, ал. 3 от Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Тъй като за имота няма ПУП се счита, че данъчната служба в общината следва да приеме във формулата за определяне на данъчната оценка коефициентът БС да бъде равен на 0,8 съгласно чл. 14, ал. 1 от Норми за определяне на данъчната оценка на недвижим имот, какъвто размер на този коефициент е бил приет от същата служба до 2014 г. и е останал такъв в другата половина на първоначалния имот. Счита се, че няма основание коефициентът БС да бъде единица, само защото имотът е незастроен. Изчислено е, че данъчната оценка на имота следва да бъде:
ДО = БС/0, 8/ х Км/3,2/ х Ки/0, 87/ х Ку/ 1/ х Кз/ 1/ х ПЗ/730/ + ДП/0/ = 1625,86 лв.
В писмото се посочва, че лицето е възразило пред данъчната служба на общината за размера на определената от тях данъчна оценка на имота, но техният отговор от 04.04.2014 г. е бил отрицателен. Предполага, че целта на Общината да се повиши коефициента БС от 0,8 на 1,0 е данъчната оценка на имота да не падне под 1680 лв.
След получения отговор отново е направено писмено възражение по данъчната оценка на имота пред Община С на 12.05.2016 г. До 15.09.2016 г. писмен отговор с точен разчет и обосновка за приетите коефициенти от общината не е получен.
Във връзка с горното се желае да бъде уточнено правилно ли е определена данъчната оценка на поделения имот?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите ЗМДТ (обн. ДВ. бр.117 от 10 декември 1997г., посл. изм. ДВ. бр.80 от 11 октомври 2016 г.)изразяваме следното становище:
По силата на чл. 10, ал. 1 от ЗМДТ с данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания, както и поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план имат предназначението по чл. 8, т. 1 от Закона за устройство на територията и след промяна на предназначението на земята, когато това се изисква по реда на специален закон.
Понятието “поземлени имоти“, съгласно препращащата разпоредба §1, т. 21 от ДР на ЗМДТ е дефинирано в § 5, т. 2 от ДР на ЗУТ, според който “поземлен имот“ е част от територията, включително и тази, която трайно е покрита с вода, определена с граници съобразно правото на собственост.
Когато облагаемият имот представлява поземлен имот, разположен в строителните граници на населените места или поземлен имот, който според подробен устройствен план има предназначението по чл. 8, т. 1 от ЗУТ, на облагане с данък подлежи целият имот.
Във връзка с изясняване на фактическата обстановка по постъпилото запитване, от Община С бяха изискани документи и справки, имащи отношение към облагането с местен данък на имота, респективно към неговия статут. От представените документи се установи, че придобитият от лицето след съдебна делба имот е урегулиран поземлен имот /УПИ/. Този имот се намира в строителните граници на с. С, общ. С и е с идентификация парцел I-579, кв. 65 от регулационния план на населеното място, поради което не представлява земеделска земя и подлежи на облагане с данък върху недвижимите имоти по реда на ЗМДТ.
Съгласно чл. 19, ал. 1 от ЗМДТ данъкът се определя върху данъчната оценка на недвижимите имоти по чл. 10, ал. 1 към 1 януари на годината, за която се дължи и се съобщава на лицата до 1 март на същата година. Данъчната оценка на недвижимите имоти на гражданите се определя от служител на общинската администрация по норми съгласно приложение № 2 от закона в зависимост от вида на имота, местонахождението, площта, конструкцията и овехтяването и се съобщава на данъчно задължените лица (чл. 20 от ЗМДТ).
Данъчната оценка на поземлените имоти в строителни граници съгласно разпоредбите на чл. 13, ал. 1 от Приложение № 2 на закона се определя въз основа на базисната данъчна стойност за един квадратен метър, корекционни коефициенти, площта и данъчната стойност на подобренията по следната формула:
ДО = БС x Км x Ки x Ку x Кз x ПЗ + ДП,
където:
ДО е данъчната оценка в левове;
БС – базисната данъчна стойност на 1 кв.м в левове;
Км – коефициент за местоположение съгласно таблИзх. № 3;
Ки – коефициент за инфраструктура;
Ку – коефициент за устройствена зона;
Кз – коефициент за застроеност;
ПЗ – площта на земята, включително застроената площ в кв.м;
В случая при изчисляване на данъчната оценка на имота, спорен момент се явява размерът на базисната данъчна стойност на 1 кв.м. По силата на чл. 14, ал. 1 от Приложение № 2 на ЗМДТ данъчната базисна стойност за земите е 0,80 лева за един квадратен метър. Според ал. 2 на същата норма данъчната базисна стойност за 1 кв.м незастроени места в строителните граници на населените места, определени с подробен градоустройствен план, е 125 на сто от базисната данъчна стойност по ал. 1.
В запитването се посочва, че при изчисляване на данъчната оценка на имота неправилно е приложен чл. 14, ал. 2 вместо чл. 14, ал. 1 от Приложение № 2 на ЗМДТ, поради обстоятелството, че за имота не е определен ПУП.
В тази връзка следва да се отбележи, че подробните устройствени планове конкретизират устройството и застрояването на териториите на населените места и землищата им, както и на селищните образувания. Техните характеристики и нормативна уредба са визирани в чл. 108 и следващите на ЗУТ. Подробните устройствени планове се одобряват с решение на общинския съвет при спазване на чл. 129 от ЗУТ, а решенията и заповедите за одобряване на устройствените планове влизат в сила по реда на чл. 132 от с.з.
От представените от Община С заверени копия на документи, а именно Заповед № 1014/19.11.1999 г. на кмета на общината и декларация по чл. 14 от ЗМДТ с вх.№…../…2013 г. става ясно, че за имота е одобрен и е влязъл в сила подробен устройствен план, според който този имот е предназначен за жилищно застрояване. Тази заповед е част от доказателствата по делото за делба на Грайонен съд. Заповедта е издадена на основание чл. 32, ал. 1, т. 6 от Закона за териториално и селищно устройство /отм./, според който влезлите в сила застроителни и регулационни планове могат да се изменят по предложение на съда по дела за делба на парцели.
С оглед горното може да се приеме, че в случая правилно е приложена разпоредбата на чл. 14, ал. 2 от Приложение № 2 на ЗМДТ, т.е. правилно е прието от служителите на общинската администрация, че коефициентът на данъчната базисна стойност за имота е единица, а не 0,8, тъй като за незастроения парцел има одобрен ПУП, поради което същата за 1 кв.м незастроено място е 125 на сто от базисната данъчна стойност 0.80 лв./0.8 х 125% = 1/.

5/5

Вашият коментар