Определяне на компетентния решаващ орган при промяна на обстоятелствата, обуславящи териториалната компетентност на жалбоподателя

.№ 24-28-433
ДО
Дата15.08.2006г.
ДИРЕКТОРА НА ДИРЕКЦИЯ
„ОУИ” – ГР…………………..
ОТНОСНО:Определяне на компетентния решаващ орган при промяна на обстоятелствата, обуславящи териториалната компетентност на жалбоподателя
В отговор на отправеното от запитване от Директора на Дирекция „ОУИ” – гр.София, постъпило с писмо с вх.№ 24-28-433 от 01.08.2006г. по описа на ЦУ на НАП, свързано с определянето на компетентния решаващ орган, при промяна на обстоятелствата, обуславящи териториалната компетентност на жалбоподателя, настъпило в периода от връчване на ревизионния акт до изтичане на срока за издаване на решение по жалбата, изразявам следното становище:
Правилата за определяне на компетентните органи, регламентирани в чл.7 и чл.8 от ДОПК касаят производства, които се развиват в териториална дирекция. В настоящия случай производството по обжалване на ревизионните актове започва с подаване на жалбата. Промяната нарегистрацията след издаване на ревизионния акт в друга ТД на НАП, попадаща в обхвата на друга Дирекция “ОУИ” и определянето на компетентната Дирекция “ОУИ” не е изрично уредена в ДОПК.
Съгласно § 2 от ДОПКза неуредените с този кодекс случаи се прилагат разпоредбите на Закона за административното производство и Гражданския процесуален кодекс. Съгласно чл.93, ал.1 от АПК компетентен да разгледа жалбата или протеста е непосредствено по-горестоящият административен орган, на който е подчинен органът, издал оспорения акт.
Същото правило се извежда и при тълкуване на разпоредбите на чл. 196, ал.1 от ГПК, във връзка с чл. 72 ЗСВ, съгласно които при определяне териториалната компетентност на съдилищата при произнасяне по жалби срещу съдебни решения под “съответния съд“ се разбира по-горестоящият съд спрямо съдилищата в неговия съдебен район. Т.е. териториалната компетентност на органа относно разглеждане на жалба се определя не от местожителството или седалището на лицето, подало жалбата, а от съдебния район на съда, издал обжалваното решение. Веднъж определена в началото на процеса, според заложени в закона критерии, подсъдността, съответно компетентността, не се влияе от последваща промяна на адреса или седалището на страните в процеса (чл. 93, ал.3 от ГПК).
Аналогично в административния процес, промяната на адреса или седалището на жалбоподателя от една териториална дирекция в друга, не води до промяна на териториалната компетентност на органа относно разглеждане на жалба.
Предвид гореизложеното считам, че при последваща промяна на регистрацията на жалбоподателя, компетентен да разгледа жалба срещу ревизионен акт е Директорът на Дирекция “ОУИ”, в чиято териториална компетентост попада местонахожденитео на териториалната дирекция, чийто орган по приходите е издал обжалвания акт.

ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
//
съставител:
Б. Г. –
Съгласували:
М. Чечова – Началник отдел «МППС» :
Р. Иванов – Директор на Дирекция «ДОМ» :
Г. Димитрова – Началник отдел «УИ» :
С. Марков – Зам.-
К. Стефанов – Зам.-
Pisma/ Biliana/2.08.2006′

Оценете статията

Вашият коментар