определяне на окончателен размер на месечния осигурителен доход във връзка с придобити доходи от източник в чужбина

.№М-24-31-83
Дата:28.11.2012 год.
ЗЗО, чл. 5;
ЗЗО, чл. 33;
ЗЗО, чл. 40, ал. 5;
ЗДДФЛ, чл. 50.
ОТНОСНО: определяне на окончателен размер на месечния осигурителен доход във връзка с придобити доходи от източник в чужбина
В отговор на Ваше запитване, получено по електронната поща с вх. № ………….. по описа на ЦУ на НАП.
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната :
Лице декларира придобити от него доходи в Приложение 1а „Доходи от трудови правоотношения от източник в чужбина” на годишната данъчна декларация /ГДД/ по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2009, 2010 и 2011г., образец 2001а. Лицето подлежи на задължително здравно осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. Не е подавало заявление по чл. 40а от ЗЗО и не се е възползвало от правната възможност, дадена с § 19п от ПЗР на ЗЗО.
Въпросът, който се поставя е: следва ли доходите от трудово правоотношение, посочени вПриложение 1а на ГДД на лицето да участват при определяне на окончателен размер на месечния осигурителен доход за здравно осигуряване?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка и в съответствие с разпоредбите на ЗЗО, изразявам следното становище:
Здравното осигуряване се осъществява чрез събиране и разходване на паричните средства – осигурените лица и осигуряващите участват в здравноосигурителната система с осигурителни вноски, а при осигурителен случай осигурените получават като престация медицинска помощ.
Принципите, които очертават основните насоки на здравното осигуряване са изброени в чл. 5 от ЗЗО. Един от тези принципи е равнопоставеност при ползването на медицинска помощ и се изразява в предоставянето на еднакви права на осигурените лица.
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е определен в чл. 33 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
Съгласно чл. 40, ал. 5 от ЗЗО лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3 са длъжни да внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация.
Видно от цитираната разпоредба, в кръга на лицата, които извършват годишно изравняване на осигурителния доход са включени и лицата, които нямат доходи, върху които се дължат здравноосигурителни вноски на друго основание, и не подлежат на осигуряване от Републиканския бюджет.
Окончателният размер на месечния осигурителен доход, върху който се дължат задължителни здравноосигурителни вноски не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход и се определя въз основа на данните, декларирани в Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/. Окончателните осигурителни вноски се дължат върху годишния осигурителен доход в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година.
Приложение 1а „Доходи от трудови правоотношения от източник в чужбина” на годишната данъчна декларация /ГДД/ по чл. 50 от ЗДДФЛ се попълва от физически лица, които са придобили доходи от трудови правоотношения от източник в чужбина. Тези доходи се включват при определянето на окончателния размер на месечния осигурителен доход на лицата по чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО, които са самоосигуряващи се по смисъла на същия закон лица.
Видно е, че индивидуалното участие при внасянето на здравноосигурителни вноски от самоосигуряващите се лица, се изразява както чрез внасянето на авансови месечни здравноосигурителни вноски, така и чрез внасянето на окончателна осигурителна вноска, при определянето на която се включват и доходите от трудови правоотношения от източник в чужбина.
Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ се попълва и от лицата, които се осигуряват по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, в случаите, когато през годината са получили доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация. Тези лица дължат здравноосигурителна вноска за своя сметка и също имат качество на самоосигуряващи се по смисъла на ЗЗО лица.
Във връзка със задълженията за внасяне на здравноосигурителни вноски на самоосигуряващите се лица по ЗЗО и с оглед равнопоставеността на този кръг лица при ползването на медицинска помощ, считаме, че в случаите, когато лицата по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО в Приложение 1а на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ са декларирали получени доходи от източник в чужбина, би следвало на основание гореизложеното и разпоредбата на чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО да включват тези доходи при определянето на окончателния размер на месечния осигурителен доход. Както беше вече отбелязано лицата, които се осигуряват по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО и през годината са получили доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация, определят окончателния размер на осигурителния си доход за здравно осигуряване въз основа на данните, декларирани в Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В конкретния случай облагаемият доход, деклариран в Приложение №1а следва да се посочи на ред 13 на колона 5.6 от таблицата.
ЗАМ.
/СТ. МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар