определяне на основната икономическа дейност за целите на минималните осигурителни прагове” и вноската за фонд “Трудова злополука и професионална болест” /ТЗПБ/

2_1494/09.10.2012 г.
КСО – чл. 6, ал. 1, т. 5
ЗБДОО за 2012 г. -чл. 13
ОТНОСНО: определяне на основната икономическа дейност за целите на минималните „осигурителни прагове” и вноската за фонд “Трудова злополука и професионална болест” /ТЗПБ/
В запитването са поставени следните въпроси:
1. При осъществяване на няколко икономически дейности, ако в средата на календарния месец броят на лицата, заети в дейността която не е основна, превиши броя на лицата в основната икономическа дейност, кога точно ще се извърши преминаването от един код на икономическа дейност към друг – текущо през месеца с посочването на новия код в уведомлението по чл.62, ал.5 от КТ или в края на календарния месец, като в броя на осигурените лица се включат заетите през месеца, преминалите от една дейност към друга, новопостъпилите, напусналите ?
2 . Кой е критерият за установяване на основната икономическа дейност при определяне размера на дължимата осигурителна вноска за фонд „Трудова злополука и професионална болест” ?
При така изложената фактическа обстановка и действащата нормативна база, свързана сосигурителното законодателство, изразявам следното становище:
1. Икономическата дейност за целите на минималния месечен размер на осигурителния доход се определя съобразно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008, утвърдена със Заповед № РД-07-317 от 29.11.2007 г. на председателя на Националния статистически институт (обн., ДВ, бр. 107 от 18.12.2007 г., в сила от 01.01.2008 г.).
При дефиниране на основната икономическа дейност на осигурител, който извършва
само една дейност е достатъчно да се определи тази дейност съгласно кода по КИД-2008.
Осигурители с повече от една икономическа дейност определят основната икономическа дейност (във връзка с минималния месечен размер на осигурителния доход) съобразно преобладаващия брой заети по трудови правоотношения лица към последния календарен ден от месеца, без да се взимат предвид наетите в спомагателните дейности. В броя на заетите се включват всички заети през месеца, включително напусналите, новопостъпилите и преминалите от една дейност в друга. Осигурител, извършващ повече от една дейност, отнася прехвърлените между дейностите си работници към дейността, в която същите работят към края на месеца. При равен брой работещи по трудови правоотношения в отделните дейности, основната икономическа дейност на осигурителя се определя по негов избор.
2. Съгласно чл. 6, ал. 1, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/,размерите на осигурителната вноска за фонд “Трудова злополука и професионална болест” /ТЗПБ/ са вдиапазона от 0,4 до 1,1 на сто и се определят със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година по групи основни икономически дейности. За 2012 г. размерите на диференцираните осигурителни вноски за фонд „ТЗПБ” са определени съгласно Приложение № 2 към чл. 13 на ЗБДОО за 2012 г. Икономическите дейности в приложение № 2 към ЗБДОО се определят в съответствие с Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008).
За целите на определяне, размера на вноската за фонд„ТЗПБ”, основната икономическа дейност се определя от дейността, която носи най-голям относителен дял в печалбата на предприятието, т.е това е дейността определена за целите на статистическата дейност.
Следва да се има предвид, че основната икономическа дейност на осигурителя по отношение размера на дължимата вноска за фонд “ТЗПБ” не винаги съвпада с основната икономическа дейност, определена за целите на минималните осигурителни прагове. Възможно еедин осигурител да има две различни икономически дейности в зависимост от целта, за която те са определени.

Оценете статията

Вашият коментар