ЗДДС, чл.131

2_143/28.01.2011 г.
ЗДДС чл.131
Видно от запитването в момента се води изпълнително дело за продажба на тристаен апартамент, като производството се води от Частен съдебен изпълнител. В обявлението е посочена първоначална цена, включваща ДДС.Посочвате, че желаете да закупите този имот за офис на фирмата Ви, която е регистрирана по ЗДДС.
Поставяте следните въпроси:
1. Какъв документ следва да Ви бъде издаден при спечелване на търга от Ваша страна и ще имате ли право на данъчен кредит в размер на 30 000 лв., при предложена от Вас цена 180 000 лв.?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.45, ал.3 от ЗДДС освободена доставка е доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях. Предвид ал.7 на чл.45 от ЗДДС, в случаите на доставка по ал.3 на с.чл. доставчикът може да избере тя да бъде облагаема.
Предвид разпоредбата на ал.5 на чл.83 от ППЗДДС правото на избор по чл. 45, ал. 7 от закона в случаите на публична продан по реда на чл. 131 от закона се упражнява от собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ) след покана от публичния или съдебния изпълнител. Когато до обявяването на проданта не постъпи писмено уведомление от собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ), доставката е освободена.
Доставката на сграда, която е нова, според даденото определение в §1, т.5 от ДР на ЗДДС, е облагаема доставка.
Съгласно чл. 131, ал.1 от ЗДДС в случаите на публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или на Гражданския процесуален кодекс или при продажба по реда на Закона за особените залози или на чл. 60 от Закона за кредитните институции и когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата:
1. да преведе дължимия данък по продажбата по банковата сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която собственикът на вещта е регистриран по този закон;
2. да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона, в три екземпляра – за публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя (купувача);
3. да предостави документа по т. 2 на собственика на вещта и на получателя в срок три дни от издаването му;
4. да уведоми компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която собственикът на вещта е регистриран по този закон, за издадения документ по т. 2 по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
При определяне на данъчната основа чл. 27 не се прилага.
В ал.2 на същия член е посочено, че в случаите по ал. 1 се приема, че в продажната цена е включен данъкът, като той заедно с продажната цена се превежда (плаща) от получателя (купувача) на публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор.
Предвид гореизложеното редът по чл.131, ал.1 от ЗДДС се прилага когато собственикът на вещта е регистрирано по този закон лице и доставката на сграда е облагаема доставка. В този случай Частния съдебен изпълнител следва да издаде документ за продажбата в три екземпляра – един за себе си и по един за собственика на вещта и за Вас като купувач. Предвид ал.2 на чл.131 от ЗДДС се приема, че в продажната цена е включен ДДС.
В чл.113, ал.8 от ЗДДС е посочено, че фактура не се издава в случаите по чл. 131, ал. 1.
Съгласно чл. 83, ал.1 от ППЗДДС в случаите на продажба по чл. 131, ал.1 от закона публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор съставя документ за продажбата, който съдържа най-малко следните реквизити:
1. наименование/име, адрес и идентификационен номер на публичния изпълнител, съдебния изпълнител или заложния кредитор;
2. наименование/име, адрес, идентификационен номер и идентификационен номер по ДДС на собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ);
3. наименование/име, адрес, идентификационен номер и идентификационен номер по ДДС (ако има такъв) на получателя (купувача);
4. количество и вид на стоката или вид на услугата;
5. данъчна основа и данък;
6. продажна цена на вещта по чл. 131, ал. 2 от закона;
7. дата на издаване на документа;
8. име, фамилия и подпис на съставителя на документа.
Предвид ал.2 на чл.83 от ППЗДДС документът по ал. 1 се издава в срок до 5 дни, считано от получаване на пълната цена по продажбата
В чл. 59 от ППЗДДС е посочено, че регистрирано лице може да упражни своето право на приспадане на данъчен кредит въз основа на документа по чл. 83, ал. 1 при спазване на общите изисквания за упражняване на това право.
Условията за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са визираните в глава седма „Данъчен кредит”.

Оценете статията

Вашият коментар