подаване на данни по Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за времето през което лицата са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи

2_150/ 05.02.2015 г.
КСО – чл.9, ал.3, т.2
чл.9, ал.5
НЕВД – чл. 1а , ал.1 и ал.2
Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. – чл.3, ал.1, т.5
ОТНОСНО: подаване на данни по Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за времето през което лицата са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи
По повод на Ваше писмо за подаване на данни по Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за лице, чието уволнение е признато за незаконно от компетентните органи, даваме следното становище:
Съгласно чл.9, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, за осигурителен стаж се зачита и времето през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 и чл. 4а, ал. 1 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа, но не по-късно от 14 дни от влизането в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано. Ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителния доход, върху който се внасят осигурителни вноски за периодите по чл.9, ал.3, т.2 от КСО е регламентиран в чл. 1а , ал.1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите върху които се правят осигурителни вноски /НЕВДПОД/ – осигурителните вноски се внасят върху възнаграждението, определено по трудовото, служебното или друго приравнено правоотношение, за последния календарен месец преди месеца на незаконното уволнение, през който лицето е имало отработени дни. Когато не са отработени всички работни дни през месеца, възнаграждението, върху което се внасят осигурителните вноски, се определя, като възнаграждението се раздели на броя на отработените дни и получената сума се умножи по броя на работните дни за същия месец /ал.1/. Възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии, а за лицата, за които няма определен минимален месечен осигурителен доход, осигурителните вноски се внасят върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната за съответния период(чл. 1а, ал. 2отНЕВДПОВ).
Осигурителните вноски за периодите на незаконно уволнение са в размера за фонд “Пенсии“, за Допълнително задължително пенсионно осигуряване /ДЗПО/ и Учителския пенсионен фонд /чл.9, ал.5 от КСО/. Осигурителните вноски за фонд “Пенсии“ са в размера, определен за съответната година за категорията труд, по която лицето е работило, преди уволнението.
В случаите на уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, следва да се представят в компетентната териториална дирекция на НАП данни по чл.5, ал.4 от КСО за периода, през който лицето не е работило. Осигурителят подава данни с декларации образец 1 и 6 по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица.
Декларация обр.№ 6 “Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ“ не се подава от задължените лица, за които се прилага схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски /чл.2, ал3 от Наредба № Н-8/.
Декларация обрИзх. № 1 “Данни за осигуреното лице“ се подава за всеки месец от незаконното уволнение с попълнен код „18” в т.12 „вид осигурен” – в сроковете за внасяне на осигурителните вноски по чл. 7, ал. 12, т. 2 от КСО /чл.3, ал.1, т.1, буква „б” от Наредба № Н-8/, т.е.до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е влязъл в сила актът, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган.
На основание чл.3, ал.1, т.5 отНаредба № Н-8 от 29.12.2005 г., Декларация обрИзх. № 1от работодатели и осигурителисе подава само след издадени задължителни предписания от контролните органи на Националния осигурителен институт /НОИ/, когато декларацията се подава след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнася, и не съдържа данни за осигурителен стаж, зачетен по реда на чл. 9, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване, данни само за здравно осигуряване, или данък по чл. 42 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица;
Предвид изложеното считаме, че не е необходимо да се изисква задължително предписание от контролните органи на НОИ в случаите когато се подават данни за осигурителен стаж, зачетен по реда на чл. 9, ал. 3, т.2 от КСО, какъвто е настоящия случай, поради това, осигурителя следва да изпълни законовите си задължения съгласно законовите норми, които бяха изложени по-горе.

Оценете статията

Вашият коментар