осигурителни вноски за лице, възстановено на работа след уволнение, признато за незаконно от компетентните органи изразяваме следното становище

110/10.11.2009г.
КСО, чл.9, ал.3,т.2
Във връзка с запитване с вх.№ ……….., постъпило в
Дирекция „ОУИ” – гр………….,относно осигурителни вноски за лице, възстановено на работа след уволнение, признато за незаконно от компетентните органи изразяваме следното становище:
В запитването излагате следната фактическа обстановка :
Лице е работило на длъжност възпитател в помощно училище.През 2009г. е освободено от работа съгласно заповед на директора. С Решение на окръжен съд уволнението е отменено като незаконно и то е възстановено на заеманата до преди уволнението длъжност . След катоне се явило в законоустановения 14-дневен срокда заеме предишната работа със заповед епрекратено трудовото правоотношение. Въпросите които поставяте са: какъв е дохода върху който се изчисляват вноски, периода за който се внасят и размерите им за фонд ДОО, ТЗПБ, НЗОКиучителски пенсионен фонд, кактои с какъв код ще се подаде декларация образец1.
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на осигурителното законодателствоизразяваме следното принципностановище:
Съгласно разпоредбите на чл.9, ал.3,т.2 Кодекса за социално осигуряване (КСО) времето, през което лицата са останали без работа поради уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, се зачита за осигурителен стаж – от датата на уволнението до възстановяването им на работа. За този периодсе внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано. Ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителните вноски за лицата по горепосочената разпоредба са в размерите определени за фонд “Пенсии“и за допълнително задължителнопенсионно осигуряване.Вноски за фонд ТЗПБ не се дължат.
Съгласно чл. 9, ал. 4 от КСО осигурителният стаж за периода след 01.01. 2002 г. на уволнените, чието уволнение е признато за незаконно, се зачита от категорията труд, по която лицето е работело преди незаконното уволнение, ако това е по-благоприятно за лицето.
За лицата, които преди незаконното уволнение са заемали длъжности учител или възпитател по смисъла на чл. 19 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС), за периода на незаконното уволнение не се внасят осигурителни вноски за Учителския пенсионен фонд.
За периода на незаконното уволнение, който се зачита за осигурителен стаж, не се внасят здравноосигурителни вноски от осигурителя. За това време, ако лицето не е било осигурявано здравно на друго основание, се дължат здравноосигурителни вноски за негова сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО (предишна ал. 4 – ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г.), върху месечен осигурителен доход, не по-малък от половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО за съответната карендарна година. Ако лицето има облагаеми доходи за същия период, то следва да изравни осигурителния си доход съгласно данните от годишната данъчна декларация.
Предвид гореизложеното,във Вашия случай за времето от датата на уволнениетодо датата на възстановяването на работа, ако лицето не е осигурявано при друг работодател, дължите осигурителни вноски само за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение от месеца, предхождащ уволнението в размер за фонд „Пенсии”-18 на сто за 2009г.
В случаите на възстановяване на работа след уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, работодателят следва да представи в компетентната териториална дирекция на НАП декларациите по чл. 5, ал. 4 от КСО за целия период, през който лицето не е работило – от уволнението до възстановяването му на работа. Осигурителя подава данни с декларацииобразец 1 и 6 по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица. Декларация обр.1 се подава с код 18 в т. 12. „Вид осигурен” и с персонални данни за лицето с осигурителен доход и размер на осигурителните вноски, съобразени с горецитираните разпоредби. За дължимите осигурителни вноски от осигурителя се подаваи декларация образец 6 .
 

Оценете статията

Вашият коментар