ЗДДС, чл.15

1102/15.06.2010 г.
Чл.15 от ЗДДС
Представляваното от Вас дружество ще извършва доставка на стока от Холандия за Румъния. Плащането ще се извърши през банковата сметка на дружеството. Превозът на стоките ще бъде осъществен от и за сметка на фирма от Холандия. Посочвате, че и трите страни по доставката са регистрирани по ЗДДС.
При така изложената фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1. Осъществена по този начин доставката попада ли в хипотезата на чл.15 от ЗДДС и следва ли да се третира като ВОД и ВОП?
Изложената в запитването фактическа обстановка е неясна, с оглед на което,въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС изразявам следното принципно становище:
Предвид разпоредбата на чл. 15 от ЗДДС тристранна операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:
1. регистрирано лице в държава членка А (прехвърлител) извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б (посредник), което след това лице извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В (придобиващ);
2. стоките се транспортират директно от държавата членка А до държавата членка В;
3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.
Облагането при тази схема е следното:
-Прехвърлителят извършва вътреобщностна доставка /ВОД/, която е облагаема с нулева ставка;
-Посредникът извършва вътреобщностно придобиване в държавата членка, където стоките пристигат, което е освободено от облагане;
– Посредникът извършва доставка на стоки до придобиващия с място на изпълнение на територията на държавата членка, където придобиващият в тристранната операция е регистриран за целите на ДДС /чл.17, ал.3 от ЗДДС/;
-Данъкът е изискуем от придобиващия /чл.82, ал.3/.
Когато регистрираното по ЗДДС лице е посредник, мястото на изпълнение на ВОП е държавата членка, където стоките пристигат или завършва превозът им, ако са налице едновременно следните условия /чл.62, ал.5/:
1.посредникът в тристранна операция придобива стоките под идентификационния си номер по чл.94, ал.2;
2. посредникът осъществява последваща доставка на стоките до придобиващия в тристранната операция;
3. издадената от посредника фактура за доставката, отговаря на изискванията на чл.114, посочено е, че лицето е посредник в тристранната операция и че данъкът по доставката се дължи от придобиващия в тристранната операция;
4. посредникът декларира доставката във VIES декларацията за съответния период.
Обстоятелството, че регистрираното по ЗДДС лице е посредник в тристранна операция подлежи на доказване съгласно чл.9, ал.2 от ППЗДДС със следните документи:
– фактура, издадена от прехвърлителя в тристранната операция, в която е посочен ИН по ДДС по чл.94, ал.2 от закона на посредника;
– фактура, издадена от посредника в тристранната операция, в която е посочен ДДС номерът на придобиващият в тристранната операция, издаден от държавата членка, където стоките пристигат, в която като основание за неначисляване на данъка е посочен “чл.28с(E)(3) 77/388/ЕЕС”;
– VIES декларация за съответния период, в която е декларирана доставката, във връзка с която е издадена фактурата;
– писмено потвърждение от придобиващия в тристранната операция, удостоверяващо, че стоките са получени.
По силата на чл.9, ал.3 от ППЗДДС, ако посредникът в тристранната операция не се снабди с необходимите документи до изтичане на данъчния период, следващ данъчният период, през който данъкът за ВОП по чл.62, ал.2 от закона би станал изискуем, се счита, че ВОП е с място на изпълнение на територията на страната и данъкът става изискуем от посредника на последния ден от данъчния период, следващ данъчния през който данъкът за ВОП по чл.62, ал.2 от закона би станал изискуем.
Данъкът се начислява с протокол по чл.117 от закона, който се издава в 15 – дневен срок, считано от датата, на която данъкът е станал изискуем.
Когато посредникът в тристранна операция се снабди с необходимите документите, той коригира резултата чрез анулиране на протокола. За анулирането не се издава нов протокол. Анулирането се извършва в 5 – дневен срок, считано от датата, на която посредникът се е снабдил с документите.
Регистрираното лице, посредник в тристранна операция отразява издадената от него фактура към придобиващия в дневника за продажби за данъчния период, през който е издадена /чл.124, ал.2 ЗДДС/. По силата на чл.113, ал.12 от ППЗДДС през същия данъчен период в дневника за покупки следва да отрази и издадената му от прехвърлителя фактура за покупка на стоката.
Предвид гореизложеното следва да имате предвид следното:
Този начин на облагане е приложим само в случаите когато действате като посредник в тристранна операция по чл.15 от ЗДДС. Когато не действате като посредник по чл.15 от ЗДДС, за полученатавътреобщностна доставка следва да приложите разпоредбата на чл.62, ал.2 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар