осигурителни вноски за Учителски пенсионен фонд, за учители, без пълен норматив преподавателска работа

2_1473/ 14.09.2010 г.
КСО-§22, ал.7 от ПЗР
КТ – чл.111 и 114
ОТНОСНО: осигурителни вноски за Учителски пенсионен фонд, за учители, без пълен нормативпреподавателска работа
В запитването са поставени следните въпроси:
1. На учителите, на които не може да се осигури пълен норматив преподавателска работа, зачита ли се осигурителен стаж ? В тази връзка, би ли следвало учителите с непълен норматив да се назначават на непълно работно време, пропорционално на часовете преподавателската работа спрямо пълния норматив, включително и по чл.111 и 114 от КТ ?
2Ако този стаж не се зачита за учителски осигурителен стаж, следва ли да се начислява Учителски пенсионен фонд върху осигурителните доходи на учители с непълен норматив преподавателска работа и как ще се отрази това при пенсионирането им /вкл. и ранно пенсиониране/ ? Желаете и разяснение във връзка с оформяне на възможните варианти на трудови правоотношения.
С оглед на изложеното, при действащата нормативна база и съгласно определената компетентност на Националната агенция за приходите /НАП/, изразявам следното становище:
Функциите и правомощията на Националната агенция за приходите/НАП/, които са определени в чл. 3 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), са предимно в сферата на установяване на публичните вземания за данъци и задължителни осигурителни вноски по основание и размер, както и обезпечаване и събиране на същите.
Не е в компетентността на НАП да изразява становища свързани със зачитане на периоди за трудов и осигурителен стаж, спазване на трудовото законодателство, условия за придобиване право на пенсия, както и даване на разяснения за оформяне на трудовите правоотношения.
В контекста на гореизложеното, относно дължимите вноски за учителски пенсионен фонд върху възнагражденията на учители с непълен норматив преподавателска работа, следва да имате предвид следното:
Средствата в учителския пенсионен фонд се набират от осигурителни вноски, които ежемесечно се превеждат във фонда за лица, работещи на длъжности, осигурителният стаж на които се признава за учителски стаж. Съгласно § 22, ал. 7 от ПЗР на КСО осигурителната вноска за Учителския пенсионен фонд за 2010г. е в размер на 4,3 на сто и е изцяло за сметка на осигурителя. Считано от 01.01.2010 г. осигурителните вноски за Учителски пенсионен фонд се внасят по банковите сметки на НАП за събиране на осигурителните вноски за ДОО /основание§ 5, ал.1 от ПЗР към ЗБДОО за 2010 г./.
Съгласно разпоредбата на чл. 19, ал. 1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС) учителски стаж е осигурителният стаж, положен на учителска или възпитателска длъжност в учебни и възпитателни заведения. За учителски стаж се счита и осигурителният стаж на директорите и заместник-директорите на учебни и възпитателни заведения, ако те са изпълнили пълната норма задължителна преподавателска работа.
Разпоредбата на чл. 19, ал. 2 от горната наредба предвижда, че учителски стаж е и осигурителният стаж на лицата, заемащи длъжности по списък, утвърден от министъра на образованието, младежта и науката, съгласуван с управителя на НОИ, ако отговарят на изискванията за заемане на длъжността учител или възпитател съобразно придобитото образование, професионална квалификация и правоспособност и са изпълнили пълната норма за задължителна преподавателска работа.
Норми за задължителна преподавателска работа се утвърждават с нормативен актза съответните длъжности за различните видове и степени училища и учебни и възпитателни заведения -Наредба № 3 от 18 февруари 2008 г. за нормите за преподавателска работа и реда за определяне на числеността на персонала в системата на народната просвета.
Новата ал.4 на чл.19 от НПОС определя, че за учителски стаж се зачита и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2007 г. на длъжността “възпитател“ в домовете за деца, лишени от родителска грижа, и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2008 г. на длъжността “възпитател“ в останалите специализирани институции за предоставяне на социални услуги за деца или в други места за предоставяне на социални услуги в общността, както и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2009 г. на длъжността “педагог“ или “възпитател“ в домовете за медико-социални грижи за деца и в детските ясли.
Съгласно чл. 19, ал. 3 НПОС учебни и възпитателни заведения са тези, които са създадени по реда на Закона за народната просвета.
От гореизложеното следва заключението, че осигурителни вноски за Учителски пенсионен фонд се дължат за всички лица назначени на длъжност учител или възпитател /чл.19, ал.1, изр. първо от НПОС/ и работещи в учебни и възпитателни заведения, създадени по реда на Закона за народната просвета,включително и по чл.111 и чл.114 от КТ.

Оценете статията

Вашият коментар