осигурително третиране на правоотношението с ликвидатор на частна земеделска производствена кооперация

3_994/11.04.2014 г.
КСО – чл. 4, ал. 1, т. 7
Относно: осигурително третиране на правоотношението с ликвидатор на частна земеделска производствена кооперация
Съгласно приложено към запитването Удостоверение Изх. № ……… от 27.03.2014 г. на Агенцията по вписванията, ЧЗПК „………..”- с. ………, общ. ………… с ЕИК ……… прекратява търговската си дейност и е обявена в ликвидация със срок на същата до 30.09.2014 г. За членове на ликвидационната комисия са вписани три лица, едно от които е бившият председател на кооперацията …………………..
Във тази връзка се поставят следните въпроси:
1. Как следва да се извърши освобождаването на г-н …… от председател на кооперациятаи назначаването на същия като ликвидатор и с каква заплата?
2. Как следва да бъдат назначени останалите двама ликвидатори?
Следва да се отбележи, че с подателя на писменото запитване допълнително е уточнено, че запитването се прави във връзка с бъдещото социално осигуряване на ………… като ликвидатор на кооперацията, който през 2014 г. придобива право на пенсия, както и на другите две лица, избрани за членове на ликвидационната комисия. Освен това с решение на общото събрание на кооперацията за г-н …….. е определено възнаграждение като ликвидатор в размер на4 лв. на час. Служебно известен е и фактът, че кооперацията като работодател е подала в НАП уведомление по чл. 62, ал. 5 от КТ за прекратяване на трудовия договор на г-н ……….. като председател на кооперацията, считано от 01.04. 2014 г.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, обн. ДВ бр. 110/1999 г., посл. изм. ДВ бр.27/2014г.) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, обн. ДВ бр 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 18/2014 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 41, ал. 1 от Закона за кооперациите (ЗК) при прекратяване дейността на кооперацията общото събрание назначава един ликвидатор или ликвидационна комисия от трима души и определя срок на ликвидация. За ликвидатори могат да бъдат назначени и лица, които не са членове на кооперацията. На основание чл. 41, ал. 2 от ЗК в случаите по чл. 40, ал. 1, т. 2 ликвидаторът се назначава и от Агенцията по вписванията, която определя срока на ликвидацията и възнаграждението на ликвидатора.
Ликвидаторите имат правата и задълженията на управителен съвет. Кооперацията се представлява от ликвидатора, а когато е назначена ликвидационна комисия – от определен от общото събрание или съда неин член. Ликвидаторите довършват текущата дейност на кооперацията, превръщат имуществото й в пари, събират вземанията и изпълняват задълженията й. Ликвидаторите са длъжни да уведомят съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за започналата ликвидация в 7-дневен срок от датата на прекратяването на кооперацията (чл. 43, ал. 1, 2 и 4 от ЗК). На основание чл. 50 от ЗК средствата за издръжка на ликвидаторите се одобряват от общото събрание и са за сметка на кооперацията. Възнагражденията на ликвидаторите се плащат преди всички други вземания.
След окончателното разпределяне на имуществото ликвидаторите дават отчет пред общото събрание, което приема решение за заличаване на кооперацията. Ликвидаторите са длъжни в 7-дневен срок от приемането на решението по ал. 1 да поискат вписването му в търговския регистър (чл. 47, ал. 1 и 2 от ЗК).
От цитираните разпоредби следва, че за периода от прекратяване дейността на кооперацията до нейното заличаване, се извършват поредица от действия, чиято основна цел е да се довърши текущата дейност, да се съберат вземанията, да се превърне останалото имущество в пари и да се изпълнят задълженията на прекратения правен субект. Задължени да осъществят посочените действия са именно ликвидаторите, които имат правата и задълженията на управителен съвет на кооперацията. За тази си дейност те имат право на възнаграждение, като законът не предвижда хипотеза, в която ликвидаторите (ликвидаторът) да не получават възнаграждение. Следователно, през периода на ликвидацията е налице полагане на възмезден труд по управлението на кооперацията от ликвидаторите, за която дейност те подлежат на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО.
Задължението за осигуряване на тези лица произтича от разпоредбата на чл. 10 от КСО, според която осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 и 4а, ал. 1 от КСО и за който са внесени или дължими осигурителни вноски, и продължава до прекратяването й.
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са управителите и прокуристите на търговски дружества и на еднолични търговци и техните клонове, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества.
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, към които се причисляват и ликвидаторите, се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 3 от КСО).
Здравното осигуряване на ликвидаторите се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО – на база дохода, върху който се внасят осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.
Осигурителните вноски се внасят от осигурителите до 25-то число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът. Върху допълнителни доходи от трудова дейност след горепосочения срок осигурителните вноски за месеца, през който е положен трудът, се внасят до 25-то число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на доходите (чл. 7, ал. 1, ал. 2 от КСО)
В същите срокове се внасят и задължителните осигурителни вноски за здравно осигуряване (чл. 40, ал. 1, т. 1, буква „в” от ЗЗО).
С оглед на изложеното, нормативното основание за осигуряване на г-н ….. и останалите членове на ликвидационната комисия на ЧЗПК „……..”, с. ………….. е разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО.
В заключение следва да се отбележи, че функциите и правомощията на Националната агенция за приходите, които са определени в чл. 3 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), са свързани с прилагане на данъчното и осигурителното законодателство. Поради това, агенцията не е компетентна да предостави отговор на поставените въпроси по отношение на начина на освобождаване на г-н …… от председател на кооперацията, съответно назначаването на същия, както и на останалите две лица, определени за ликвидатори на ЧЗПК „………” и определяне на размера на техните заплати.

Оценете статията

Вашият коментар