Осигуряване на физическо лице, което не е регистрирано като земеделски производител

3_448/20.02.2015 г.
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 4
ДР на КСО, § 1, ал. 1, т. 5
ЗЗА, чл. 40, ал. 5, т. 1
Относно: Осигуряване на физическо лице, което не е регистрирано като земеделски производител
Според изложеното в запитването, през 2014 г. физическо лице обработва земеделска земя, като от продажбата на непреработена селскостопанска продукция е получен приход, както и получена субсидия от републиканския бюджет. Същото не е регистрирано като земеделски производител и упражнява дейност като физическо лице-земеделски стопанин. През 2014 г. са внесени 201,60 лв. /месечно по 16,80 лв., т. е. 8 % върху 210,00 лв./ здравни осигуровки по реда на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
В тази връзка се поставя въпроса, физическо лице-земеделски стопанин, реализирало доходи през 2014 г. единствено и само от продажба на непреработена селскостопанска продукция, дължи ли допълнително суми за осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване /ДОО/, за допълнително задължително пенсионно осигуряване-универсален пенсионен фонд /ДЗПО-УПФ/ за лица, родени след 31.12.1959 г. и за здравно осигуряване /ЗО/, освен внесените през годината 201,60 лв. здравни вноски?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, обн. ДВ, бр. 110/1999 г., посл. изм. ДВ, бр. 107/2014 г.) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 107/2014 г.)е изразено следното становище:
С разпоредбата на § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби (ДР) на Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП) е определено, че “земеделски производители“ са физически и юридически лица, които произвеждат непреработена и/или преработена растителна и/или животинска продукция и продукция от риба и аквакултури, предназначена за продажба.
Съгласно § 1, ал. 1, т. 5 от Допълнителните разпоредби (ДР) на КСО „регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители” са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред.
Редът за регистрация на земеделските производители е регламентиран в Наредба№ 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. Регистрацията се извършва в областната дирекция „Земеделие” по постоянния адрес на физическото лице или едноличния търговец въз основа на анкетни карти с анкетни формуляри, попълнени от земеделския производител. Въз основа на регистрацията на земеделския производител се издава регистрационна карта.
По силата на чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. Съгласно чл. 4, ал. 4 от КСО по свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство.
На основание цитираните разпоредби се налага изводът, че в кръга на задължително осигурените по КСО лица попадат „регистрираните земеделски производители”, като не е предвидена възможност по същия ред да се осигуряват нерегистрирани земеделски производители. Лице, което не е регистрирано по установения с Наредба № 3/1999 г. ред, няма качеството на „регистриран земеделски производител” по смисъла на § 1, ал. 1, т. 5 от ДР на КСО.
От изложеното в запитването става ясно, че физическо лице упражнява дейност като земеделски производител и получава доходи от продажба на произведена непреработена растителна и животинска продукция, но не е регистрирано по реда на Наредба № 3/1999 г., което означава, че е извън обхвата на осигурените лица по смисъла на чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО и не подлежи на осигуряване на това основание за ДОО и ДЗПО-УПФ.
Предвид горното и в случай, че лицето не е здравноосигурено на друго основание (например по трудов договор, като работещ без трудови правоотношения, като самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО и др.), то основанието за здравно осигуряване е разпоредбата на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. Съгласно цитираната правна норма, лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3 от същия член, са длъжни да внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) и извършват годишно изравняване на осигурителния доход, съгласно данните от данъчната декларация като окончателните осигурителни вноски се внасят в срока за нейното подаване /чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО/.
Следователно, ако физическо лице не е регистрирано като земеделски производител по реда на Наредба № 3/1999 г. и през 2014 г. е реализирало само доходи от продажба на непреработена селскостопанска продукция, същото не дължи вноски за ДОО и ДЗПО-УПФ, а само вноски за здравно осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, като освен внесените авансови вноски в размер на 201,60 лв. следва да извърши годишно изравняване на осигурителния доход, съгласно данните от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2014 г.

Оценете статията

Вашият коментар