осигуряване на лице упражняващо свободна професия

1_52/26.02.2007г.
Чл.4,ал.3,т.1
Чл.40,ал.1,т.2 от ЗЗО
Относно: осигуряване на лице упражняващо свободна професия
Уважаема госпожа …………,
Във връзка с Ваше запитване, заведено с вх. ………….в
Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр…………., относно осигуряване на лице упражняващо свободна професия,изразяваме следното становище:
На основание чл. 1, ал.5, т.3от НООСЛБГРЧ за лица , упражняващи свободна професия следва да се считат лицата които извършват професионална дейност на свой риск и за своя сметкав случай че са регистрирани с ЕИК по регистър Булстат.
Лицата, упражняващи по регистрациясвободна професия подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт съгласно чл.4,ал.3,т.1 от Кодекса за социално осигуряване.По свой избор могат дасе осигуряват и за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица./чл.4, ал.4 КСО/
Задължението за осигуряване възниква от деня на започване или възобновяванена трудова дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установява с декларация до компетентната териториална дирекция на НАП.
Дължимите авансово през годината осигурителни вноски са върху месечен осигурителен доходмежду минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. / чл.6, ал. 7, т.1 КСО/Окончателният размер на осигурителния доход се формира по реда на чл.6, ал. 8 от КСО въз основа надоходите , декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ.Минималният месеченосигурителен доход за 2007г. е 220 лв., а максималния 1400 лв.
Съгласно разпоредбата на чл.40, ал.1, т.2 от Закона за здравно осигуряване лицата, регистрирани като свободна професия дължат здравна вноскавърху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния размер на осигурителния доходза самоосигуряващите лица определен със ЗБДОО. Годишното изравняване на осигурителния доход за здравно осигуряване се извършва по същия ред – при деклариране доходите с годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ.
Вноските за социално и здравно осигуряване са за сметка на лицето и се внасят до 10-о числона месеца, следващ месеца , за който се дължат.
В случай, че се осигурявате като лице упражняващо свободна професия следва да представяте данни за социално и здравно осигуряване в компетентната дирекция на НАПпо реда на Наредба Н-8 засъдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхраняване на данни от работодателите, осигурителитеза осигурените при тях лица , както и от самоосигуряващите се лица.
От описаните факти в молбата е видно, че работите по трудово правоотношение и същевременно полагате труд без трудово правоотношение. В случай че Вие упражнявате дейности на различно основание по чл.4 от КСО – по трудов договор,граждански договор и като свободна професия , осигурителни вноскисе внасятвърху сбора от осигурителните доходи , но не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход , определен със ЗБДОО по ред определен в чл.6,ал.10 от КСО.
Следва да имате предвид, че при изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение на лица осигурени по реда на чл.4,ал.3, т.1от КСО – упражняващи свободна професия по регистрация, осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържатот възнаграждението съгласно чл.11,ал.1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лицаи български граждани на работа в чужбина , а по силата на алинея 2 от същиялицата следва да внасят осигурителни вноскивърху дохода от работа без трудово правоотношение по реда на чл.6, ал.8 от КСО.

Оценете статията

Вашият коментар