Осигуряване на лице, възстановено на работа след уволнение, признато за незаконно от компетентните органи

КСО – чл. 5, ал. 1; чл. 9, ал. 3, т. 2
ОТНОСНО:Осигуряване на лице, възстановено на работа след уволнение, признато за незаконно от компетентните органи
В запитването излагате следната фактическа обстановка:
Поради преобразуване на …… и ………., по предложение на кмета на Община ……..и на министъра на образованието и науката е освободен от работа директорът на …….. С решение от 19.10.2007 г. съдът е възстановил лицето на заеманата преди уволнението длъжност и му е присъдил обезщетение по чл. 225, ал. 2 от Кодекса на труда.
Интересувате се, кой следва да внесе дължимите осигурителни вноски за това лице като се има предвид, че работодател е началникът на РИО, а финансиращ орган и осигурител в случая е Община ……….
Предвид изложената фактическа обстановка и действащата нормативна уредба по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по зададения казус:
Съгласно чл. 5, ал. 1 от КСО «осигурител» е всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигурителни вноски за други физически лица.
По смисъла на Кодекса на труда “работодател“ е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение (§1, т. 1 от ДР на КТ).
В практиката се случва, предимно в държавните и общински структури, поради спецификата на работата им и изискванията на нормативната уредба по държавното общественото осигуряване, работодателят да е един, а носител на задължението за внасяне на осигурителните вноски да е на друго лице. По тази причина в осигурителното законодателство е въведено понятието осигурител, което е различно от понятието работодател.
Относно зачитането на осигурителен стаж в случаите на незаконно уволнение в чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО е регламентирано следното:
За осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
От текста на посочената разпоредба е видно, че задължението за внасяне на осигурителни вноски в хипотезата на незаконно уволнение е на осигурителя. Според изложеното в запитването, работодателят в лицето на РИО …… и финансиращият орган – Община ………., са две различни лица. При условие, че средствата за работни заплати и за задължително общественно осигуряване на персонала, зает в съответното обслужващо звено от системата на народната просвета, се осигуряват от общинския бюджет, дължимите осигурителни вноски за възстановеното от съда лице следва да се внесат от осигурителя, т.е. от Община ………
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г.ТЪРНОВАЛИЙСКИ/

Оценете статията

Вашият коментар