Осигуряване на общинските съветници след изменението на чл. 34, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА)

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 8, чл. 6, ал. 3 и чл. 127, ал. 1;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 1
ОТНОСНО:Осигуряване на общинските съветници след изменението на чл. 34, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА)
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – …., Ви уведомяваме за следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Данните с декларация обр. 1 за общинските съветници при Община – …. се подават с попълнен код 82 и дни в осигуряване – само дните в заседания на комисии и сесии на общинския съвет. Съгласно Правилника за работа на Общинския съвет-…. на общинските съветници се определя месечно възнаграждение в размер на 60 на сто от средната брутна заплата на общинска администрация – ……. за последния месец на предходното тримесечие за:
а/ заседания на Общинския съвет и неговите комисии;
б/ подготовка на срещи с граждани;
в/ контрол по изпълнение на решенията на Общинския съвет;
г/ проучване и изясняване на всички въпроси, разгледани от Общинския съвет и неговите комисии.
Във връзка с изменението на чл. 34, ал. 2 от ЗМСМА (ДВ, бр. 14 от 20.02.2009 г.) и така приетия Правилник за работа на Общинския съвет – ……., поставяте следните въпроси:
1.Коректно ли подавате данните с декларация обр. 1 за общинските съветници?
2.Не следва ли за осигурителен стаж да им се зачете пълен месец, а не само дните за заседания на комисии и сесии на Общинския съвет?
3.Как би следвало да се попълни декларация обр. 1 за общински съветник, който представя болничен лист за периода 17.09.2009 г.-17.10.2009 г., при положение, че са провеждани заседания на комисии и сесии на Общинския съвет на дати: 24, 25, 28 и 30.09.2009 г.?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащото законодателство по задължителното обществено осигуряване, изразявам следното становище:
След 1 януари 2004 г. общинските съветници се осигуряват по реда на чл. 4, ал. 1, т. 8 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), определен за лицата,упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, с изключение на лицата по т. 1 и 7, и за служителите с духовно звание на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията. Осигуряването по този ред е за четирите фонда на държавното обществено осигуряване – фонд „Пенсии”, фонд „Общо заболяване и майчинство”, фонд „Безработица” и фонд „Трудова злополука и професионална болест”. Осигурителните вноски се начисляват и внасят върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Приложение № 1 към ЗБДОО за съответната година и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (чл. 6, ал. 3 от КСО). Минималният осигурителен доход за общинските съветници, които получават възнаграждение само за участие в заседания се определя пропорционално на дните, за които е определено възнаграждение (чл. 1, ал. 6 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски).
Съгласно чл. 127, ал. 1 от КСО задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд лицата, родени след 31.12.1959 г., ако са осигурени при условията и по реда на част първа от кодекса.
Здравното осигуряване на лицата, получаващи доходи за работа на изборни длъжности, се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване. Здравноосигурителните вноски се определят на база дохода, върху който се дължат осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване.
Данните за осигуряването на общинските съветници по Наредба № Н-8/29.12.2005 г. се подаватс попълнен код 82в т. 12 „Вид осигурен”. В позиции 4 и 5 на т. 16 „Работни дни в осигуряване-общо” се вписва 0, а точки 16.7 „Отработени часове-общо” и 16.8 „Часове положен извънреден труд” не се попълват. За общинските съветници, които получават възнаграждение само за участие в заседания на комисии и сесии на общинския съвет, поради което подлежат на задължително осигуряване на основание чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО само за тези дни, в декларация обр. 1 следва да се отрази и прекъсването на осигуряването за останалите дни от календарния месец – в тези случаи задължително се попълват т. 14 „Ден, от който осигуряването е възникнало” и т. 15 „Ден, в който осигуряването е прекратено”. Записванията в точки 14 и 15 трябва да съответстват на общия брой дни в осигуряване за месеца в позиции 2 и 3 на т. 16 „Дни в осигуряване-общо”.
Когато през месеца общинският съветник е ползвал отпуск за временна неработоспособност, дните с право на обезщетение се отразяват в т. 16.2, съответно т. 16.5, т. 16.6 и т. 16.А. Общият сбор на попълнените в тези точки дни трябва да бъде равен на дните, посочени в позиции 2 и 3 на т. 16 „Дни в осигуряване-общо”.
На въпроса, дали промяната на чл. 34, ал. 2 от ЗМСМА (изм.- ДВ, бр. 14 от 2009 г.) и в реда за определяне възнаграждението на общинските съветници съгласно Правилника за работа на Общинския съвет-……. води до промяна и в техния осигурителен режим, отговаряме следното:
Съгласно разпоредбата на чл. 34, ал. 1 от Закона за местното самоуправлениеи местната администрация (ЗМСМА), в редакцията преди изменението с ДВ, бр. 14 от 2009 г., общинският съветник получава възнаграждение за участието си в заседанията на общинския съвет и на неговите комисии. Според новия текст на цитираната разпоредба, за изпълнение на задълженията си общинският съветник получава възнаграждение, чийто размер се определя с решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците. В ал. 2 е указано, че общият размер на възнаграждението на общинския съветник за един месец не може да надвишава 60 на сто, а в Столичната община и в общините с градове с районно деление – 70 на сто от средната брутна работна заплата в съответната общинска администрация за последния месец от предходното тримесечие.
От изложеното следва, че с отпадане на въведеното преди промяната на чл. 34, ал. 1 от ЗМСМА ограничение за изплащане на възнаграждение на общинските съветници само за участие в заседанията на общинския съвет и неговите комисии, възнаграждението на общинските съветници се определя с решение на общинския съвет в съответствие с приетия правилник за организацията и дейността на общинския съвет (чл. 21, ал. 3 от ЗМСМА) и при съобразяване с размера на предвиденото в ал. 2 максимално възнаграждение за месеца. Предвид регламентираното в чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО обвързване на трудовата дейност с получаване на възнаграждение (условия, които трябва да са налице кумулативно, за да възникне основание за осигуряване на обхванатите в тази точка лица), въпросът: дали следва да се признае пълен месец осигурителен стаж на общинските съветници или да бъдат зачетени за осигурителен стаж само дните, през които се провеждат заседания на общинския съвет и неговите комисии, се свежда до това, дали общинските съветници получават възнаграждение за изпълнение на задълженията им в това качество за пълен месец или такова е определено само дните в заседания. В този смисъл определянето на възнаграждение на общинските съветници при Общинския съвет-…….. е въпрос от неговата компетентност и оперативна самостоятелност.

Оценете статията

Вашият коментар