осигуряване на пенсионер, който работи като лицензиран оценител

3_3063/27.10.2011 г.
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 1; ал. 6
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 2
Относно: осигуряване на пенсионер, който работи като лицензиран оценител
Постъпило е писмено запитване по приложението на осигурителното законодателство. Съгласно изложеното в същото дружеството е наело лицензиран оценител да извърши експертна оценка на дълготрайни материални активи. С лицето е сключен граждански договор с договорирано възнаграждение от 400 лв. Същият е пенсионер и е „замразил” дейността на фирмата си във връзка с изготвяне на експертни оценки. Не желае да подпише декларация по чл. 43, ал. 5 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) като самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО. Поради това обстоятелство от дружеството е изготвенасметка за изплатени суми, в която лицето е декларирало, че не желае да се осигурява за ДОО. Вноски за здравно осигуряване обаче са начислени, срещу дължимостта на които лицето възразява. Във връзка с това се поставя въпроса дължими ли са здравноосигурителни вноски върху договорираното възнаграждение с лицензирания оценител, който е пенсионер?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, ДВ бр.110/1999 г., посл. изм. ДВ бр. 77/2011 г.), Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ, ДВ бр. 21/2000 г., посл. изм. ДВ бр. 13/2011 г.)и Закона за здравно осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 60/2011 г.) изразяваме следното становище:
На основание чл. 4, ал.3, т.1 от КСО лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност следва задължително да бъдат осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт.
Конкретизиране на групите лица, които попадат в тази категория е направено в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани изпратени на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ). В чл.1, ал.5, т.1 от Наредбата е регламентирано, че за лица, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност по регистрация, се считат тези, които упражняват дейност на основание на предварителна регистрация, определена с нормативен акт – нотариуси, адвокати, експерт-счетоводители; лицензирани оценители, експерти към съда и прокуратурата, медицински специалисти, застрахователни агенти по чл.164, ал.1 от Кодекса за застраховането и други
От цитираната правна норма следва, че лицензираните оценители са лица, упражняващи свободна професияна основание предварителна регистрация, определена с нормативен акт – Закона за независимите оценители. Те имат статут на самоосигуряващи се лица. Съгласно чл. 5 от този закон независимият оценител е лице, което въз основа на регистрация в регистъра на независимите оценители и притежаване на сертификат за правоспособност има право да изготвя и подписва доклад за оценка на обекти, подлежащи на оценяване, като прилага необходимите стандарти. Професията на независимия оценител се упражнява въз основа на договор между възложителя и независимия оценител – пряко като физическо лице или чрез дружество на независим оценител, с посочване на независимия оценител, отговорен за извършване на оценката. Задълженията на независимия оценител са подробно регламентирани в чл. 18 от закона.
Редът за осигуряване на лицата, упражняващи свободна професия и тези, които полагат труд без трудово правоотношение е регламентиран в Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ). В чл. 1, ал. 6 от наредбата е указано, че горепосочените лица, на които е отпусната пенсия се осигуряват по свое желание по определения с наредбата ред. Ако тези лица не изразят изрично желанието да се осигуряват социално тези осигурителни вноски не се дължат от тях.В Закона за здравното осигуряване обаче липсва подобна разпоредба, която да дававъзможност за изключване на пенсионерите от кръга на задължително осигурените лица. Поради това на основание чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО самоосигуряващите се лица, включително и когато получават пенсия., се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и окончателно върху доходите от дейността и доходите от работа без трудово правоотношение.
Така също и на основание чл. 40, ал. 1, т. 3 от ЗЗО задължително здравноосигурени са лицата (включително и пенсионерите), работещи без трудово правоотношение:
– ако не са осигурени по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1, 2 и 2а от ЗЗО и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната, върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността;
– ако са осигурени по реда на т. 1, осигурителните вноски се внасят върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността, независимо от размера на получаваното възнаграждение.
Предвид гореизложената нормативна уредба може да се обобщи, че независимият лицензиран оценител по смисъла на КСО следва да има качеството на самоосигуряващото се лице.Здравноосигурителните вноски върху изплатеното възнаграждение са дължими изцяло от самоосигуряващото се лице, тъй като дейността на лицензирания оценител по отношение на осигуряването е дейност на лице, което упражнява дейност за своя сметка наоснование на предварителна регистрация, определена с нормативен акт.

Оценете статията

Вашият коментар