Осигуряване на прокурист, който получава пенсия за инвалидност

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 7, чл. 6, ал. 2 и ал. 3;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 1
ОТНОСНО:Осигуряване на прокурист, който получава пенсия за инвалидност
В отговор на Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „ОУИ” – ……..09.11.2010 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка в запитването, Вие сте едноличен търговец, но не упражнявате трудова дейност в това качество, тъй като работите по трудов договор в друга фирма. Възложили сте управлението на търговското си предприятие напрокурист, който е пенсионер за инвалидност. Интересувате се, дали за прокуриста следва да се внасят осигурителни вноски и ако това е необходимо, по какъв начин трябва да се извършва осигуряването му.
Във връзка с гореизложеното, изразяваме следното становище по запитването:
Съгласно чл. 21 от Търговския закон (ТЗ) прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Упълномощаването има действие спрямо трети лица след вписване в търговския регистър (чл. 24 от ТЗ). В чл. 23 от същия закон е регламентирано, че отношенията между търговеца и прокуриста се уреждат с договор.
Поради това, че законът не поставя изрично изискване по отношение на формата, договорът може да бъде сключен, както като трудов, така и като граждански.
При сключване на трудов договор отношенията между едноличния търговец и прокуриста се уреждат по Кодекса на труда (КТ). Прокуристът в качеството на работник попада в персоналния обхват на чл. 4, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, респективно в кръга на задължително осигурените за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Когато договорът за прокура е сключен като договор за търговско управление на едноличен търговец (граждански договор), осигуряването е същите осигурени рискове, но се провежда по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, определен за изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и за синдиците и ликвидаторите.
Осигурителните вноски и в двата случая се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за основните икономически дейности и квалификационни групи професии (групата за ръководни длъжности по НКПД) и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 2 и 3 от КСО).
Здравноосигурителните вноски за прокуриста, без оглед вида на сключения договор – трудов или граждански, се внасят на основание чл. 40, ал. 1 т. 1 от Закона за здравното осигуряване – на база дохода, върху който се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване.
Прокуристът на едноличен търговец се осигурява по описания по-горе ред и в случаите, когато има отпусната пенсия.

Оценете статията

Вашият коментар