осигуряване на прокурист на едноличен търговец (ЕТ) по трудов договор

3_521/17.02.2012 г.
КСО – чл. 4, ал. 1, т. 1 и т. 6; чл. 4, ал. 2
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 1
Относно: осигуряване на прокурист на едноличен търговец (ЕТ) по трудов договор
Постъпило е писмено запитване относно приложение на осигурителното законодателство. В същото се поставят следните въпроси:
1. Може ли в предприятието на ЕТ да бъде назначен прокурист на трудов договор и съответно да се осигурява по реда на чл. 4, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО)?
2. Поредният номер на коя квалификационна група професии на осигурения следва да се посочи за прокуриста в т. 12.1 на декларация обр. 1 „Данни за осигуреното лице”?
Предвид горното с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, ДВ бр. 110/1999 г., посл. изм. ДВ бр. 7/2012 г.) и Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. на МФ за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващете се лица (Наредба № Н-8/2005 г., ДВ бр. 1/2006 г., посл. изм. ДВ
бр. 17/2012 г.) изразяваме следното становище:
Правната фигура на прокуриста е дефинирана в чл. 21, ал. 1 от Търговския закон (ТЗ). Съгласно цитираната правна норма прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение.
Отношенията между търговеца и прокуриста се уреждат с договор (чл. 23 от ТЗ). Тъй като законът не поставя изрично изискванепо отношение на формата, договорът може да бъде сключен като трудов или по договор без трудово правоотношение. Осигуряването за държавното обществено осигуряване (ДОО) възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по КСО и продължава до прекратяването й (основание чл. 10 от кодекса).
Осигурителните вноски за ДОО се дължат върху доходите от трудова дейност. Съгласно чл. 6, ал. 2 от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените или неначислените, и други доходи от трудова дейност.
Следва да се отбележи, че ако договорът за прокура е сключен като трудов договор осигуряването се осъществява по реда на :
?чл. 4, ал. 1, т. 1 или т. 6от КСО – като нает на работа за повече от пет работни дни /40 часа/ през един календарен месец или работещ по втори или по допълнителен трудов договор.
Осигуряването и осигурителните вноски са за четирите фонда на ДОО – фонд „Пенсии”, фонд „Общо заболяване и майчинство”, фонд „Безработица” и фонд „Трудова злополука и професионална болест”. Осигурителните вноски за първите три фонда се разпределят в съотношение за сметка на осигурителя и на осигуреното лице , а вноските за фонд „Трудова злополука и професионална болест” са изцяло за сметка на осигурителя.
?чл. 4, ал. 2 от КСО – като нает на работа при един работодател за не повече от 5 работни дни /40 часа/ през календарния месец или нает на работа при повече работодатели – при всеки от тях за не повече от 5 работни дни (40 часа) през календарния месец.
Задължително се осигурява за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест във фонд „Пенсии” и фонд „Трудова злополука и професионална болест”.
Съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 3 от КСО осигурителните вноскиза ДОО за наетите по трудово правоотношение лица се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия, която заема лицето по трудовия договор, определен по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на ДОО (ЗБДОО) за съответната година. Минималният месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя се определя пропорционално на дните с възнаграждения/доходи, които са елемент на осигурителния доход.
Минималният осигурителен доход за прокуриста следва да бъде определен по основната икономическа дейност на осигурителя в първа квалификационна група професии, съгласно приложение № 1 към чл. 8, ал. 1, т. 1 от ЗБДОО за съответната календарна година.
На основание чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО здравноосигурителните вноски за осигурените лица по трудово правоотношение се дължат и внасят върху дохода, върху който се дължат осигурителни вноскиза ДОО в определеното за съответната година съотношение за сметка на осигурителя и на осигуреното лице (за 2012 г. – 60/40).
Съгласно чл. 7, т. 2 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя (ЗГВРС) вноски за фонд „ГВРС” не се дължат за членовете на органите на управление и контрол на търговеца, в което качество се явява прокуриста.
Съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО прокуристите имат задължение да представят данни пред Националната агенция за приходите. Данните се подават по реда, определен с наредба, издадена от министъра на финансите – Наредба № Н-8/2005 г. В Декларация образец № 1, приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от наредбата данните за прокуриста, управляващ предприятието на едноличния търговец по трудово правоотношение, в полето на т. 12 „Вид осигурен” се подават с код за вид осигурен 01, а в полето на т. 12.1 „Пореден номер на квалификационна група професии на осигурения” – 1 (първа квалификационна група).

Оценете статията

Вашият коментар