Осигуряване на управител на ООД, който не е съдружник и е пенсионер

КСО – чл. 4, ал. 1, т.7; чл. 4, ал. 6; чл. 6, ал. 3;
ТЗ– чл. 135, ал. 1 и ал. 2; чл. 137, ал. 1, т. 5; чл. 141, ал. 7;
ОТНОСНО:Осигуряване на управител на ООД, който не е съдружник и е пенсионер
Във връзка с Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр. … с вх. № ………./10.05.2011 г., Ви уведомяваме за следното:
Фактическа обстановка:
Лице е вписано в Търговския регистър за управител на ООД,в което не е съдружник, няма определено заплащане и е пенсионер.
Въпрос:
Длъжно ли е лицето освен за здравно осигуряване да се осигурява и за пенсия, ако не желае.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по поставениявъпрос:
Управлението на дружеството с ограничена отговорност (ООД и ЕООД) е регламентирано в чл. 135-147 от Търговския закон (ТЗ). Органи на дружеството са общо събрание и управител (управители). Управителят може да не е съдружник (чл. 135 ал. 1 и 2 от ТЗ).
Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 5 от ТЗ общото събрание избира управителя, определя възнаграждението му и го освобождава от отговорност.
Отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик (чл. 141, ал. 7 от ТЗ).
На основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, които упражняват трудова дейност по управление и контрол на търговски дружества, са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Съгласно чл. 6, ал. 3 от КСО осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година.
Според разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО, лицата по ал. 3, т. 1, 2, 4 – 6, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание.
Изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества се причисляват към групата на осигурените лица, изброени в чл. 4, ал. 1, т. 1 – 9 от КСО. Упражняваната от тях дейност за целите на общественото осигуряване се третира като дейност по ал. 1, а не по ал. 3 на чл. 4 от КСО.
Предвид изложеното, разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО е неприложима във Вашия случай. Лице, което има сключен договор за възлагане на управлението на търговско дружество (когато не е собственик или съдружник в дружеството, а е наето лице), е задължено да се осигурява по описания по-горе ред, независимо че получава пенсия. При направената справка в Търговския регистър, за това какви актове и обстоятелства сте представили за обявяване и вписване в регистъра, се установи, че управляваното от Вас дружество е обявило и сключен договор за управление, който е вписан на 25.03.2011 г.

5/5

Вашият коментар